Turecká investice. Za ruské rakety zaplatí dvě miliardy dolarů

Ekonomika
2. 11. 2017 11:01
Ruská bojová raketa (ilustrační foto).
Ruská bojová raketa (ilustrační foto).

Turecko zaplatí za ruský systém protivzdušné obrany S-400 více než dvě miliardy dolarů (asi 44 miliard korun). Uvedl to šéf státní korporace Rostech, sdružující ruské zbrojovky. "Hodnota transakce ohledně S-400 činila více než dvě miliardy dolarů," řekl generální ředitel Sergej Čemezov.

Koupi raketového systému oznámil v září turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, podle kterého byla již podepsána příslušná dohoda a zaplacena záloha. Dodávky raket podle tureckých zdrojů mají začít během dvou let.

Turecko předloni zrušilo tendr na nákup tohoto systému za 3,4 miliardy dolarů (85,4 miliardy korun), ale pak si to rozmyslelo a rozhodlo se opět o nákupu těchto zbraní vyjednávat. Ruský prezident Vladimir Putin v červnu řekl, že Moskva je připravena rakety Ankaře prodat.

Výhrady vůči chystanému turecko-ruskému obchodu vyjádřily v minulosti Spojené státy a znepokojení netajili ani jiní spojenci v NATO. "Sami přijímáme rozhodnutí týkající se naší nezávislosti. Jsme nuceni přijímat bezpečnostní a obranná opatření, abychom mohli bránit naši zemi," prohlásil Erdogan.

Rusko do Středomoří v poslední době dodalo několik systémů raket země - vzduch typu S-300 a S-400. Tyto protiraketové systémy Moskva umístila kolem své letecké základny Latákíja v Sýrii, loni v dubnu začaly dodávky raket S-300 do Íránu.

V Rusku pluky vyzbrojené systémy S-400 například chrání Moskvu před raketovým útokem, protirakety jsou rozmístěny i na anektovaném ukrajinském Krymu či na ruské letecké základně v Sýrii. Nejnovější verze těchto raket je prý s to sestřelovat cíle v "blízkém vesmíru". Rusové začali vyvíjet i nástupce, systém S-500.

Zbrojní konglomerát Rostech vznikl před deseti lety s cílem napomáhat vývoji, výrobě a vývozu sofistikovaných výrobků určených pro civilní i vojenské použití. Zahrnuje stovky organizací, včetně 14 holdingů, z nichž 11 působí ve sféře zbrojního průmyslu.

Autor: ČTK , TASSFoto: ČTK/AP

Další čtení

Vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ