Ukrajina trestá Gazprom za zneužití monopolu. Pokuta je 100 miliard

Ekonomika
22. 1. 2016 10:59
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ukrajinský antimonopolní úřad se rozhodl uložit ruskému plynárenskému podniku Gazprom pokutu 85 miliard hřiven (99,5 miliardy Kč) za zneužití jeho monopolního postavení na trhu s tranzitem zemního plynu. Oznámil to šéf úřadu. Gazprom vyjádřil nad rozhodnutím Kyjeva "překvapení".

"Bylo přijato rozhodnutí v souvislosti se zneužitím monopolu na přepravním trhu . . . ze strany Gazpromu coby monopolního kupce. Pokuta činí 85 miliard hřiven," uvedl na facebooku šéf úřadu Jurij Terenťjev. K údajnému zneužití monopolu se regulátor blíže nevyjádřil.

Gazprom odpoledne sdělil, že je rozhodnutím ukrajinského úřadu překvapen. Dodal, že hodlá bránit svá práva a legitimní zájmy".

Kyjev a Moskva se kvůli dohodě o tranzitu plynu soudí. Případ posuzuje soud ve Stockholmu.

Rusko již koncem listopadu přerušilo dodávky plynu na Ukrajinu, dokud Kyjev za další dodávky suroviny nezaplatí předem. Gazprom tento týden v úterý oznámil, že Ukrajina dluží za odběr ruského plynu za třetí čtvrtletí 2,55 miliardy dolarů (63,4 miliardy Kč). Kyjev má deset dnů na to, aby dluh uhradil, uvedl tehdy podnik. Ukrajina dává najevo, že se zatím bez dodávek z Ruska obejde.

Ukrajina loni nákupy ruského plynu omezila na 6,1 miliardy krychlových metrů ze 4,5 miliardy kubíků v roce 2014. Dovoz zemního plynu z EU na Ukrajinu loni naopak stoupl dvojnásobně na 10,3 miliardy metrů krychlových.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Cena mědi je na rekordu, zdolala 5,37 USD za libru, částečně kvůli obavám z cel

Ekonomika
26. 3. 2025

ČNB podle očekávání nechala úroky beze změny, koruna na to nereagovala

Ekonomika
26. 3. 2025
ilustrační foto

Nemáte na vlastní bydlení? Nejste v tom sami, míní většina Čechů

Ekonomika
26. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ