Ukrajinu čeká další zkouška. Nový pokus o privatizaci státní firmy

Ekonomika
19. 10. 2016 14:00
Americká a ukrajinská měna.
Americká a ukrajinská měna.

Další pokus o privatizaci ukrajinského státního výrobce hnojiv Odessa Portside Plant (OPP) bude 15. prosince. Nový termín údajně navrhl ukrajinský státní privatizační fond. Nová vyvolávací cena by měla činit 5,16 miliardy hřiven (4,9 miliardy korun).

Předchozí pokus o prodej firmy v červenci letošního roku zkrachoval, protože se nepřihlásil žádný zájemce. Zahajovací cena pro aukci ale tehdy byla stanovena na 521 milionů USD (12,8 miliardy korun), teď činí 200 milionů dolarů.

Aukce OPP je první velkou privatizační transakcí od svržení proruské vlády Viktora Janukovyče v roce 2014. Je považována za zkoušku schopnosti státu přitáhnout zahraniční investice.

Mezinárodní měnový fond (MMF) a Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) vládě v Kyjevě v květnu sdělily, že příliš vysoká cena za oděský podnik odradí věrohodné investory a poškodí pověst Ukrajiny. MMF loni schválil Ukrajině úvěrový program v objemu 17,5 miliardy USD.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Švancara Petr

Další čtení

ŘSD otevřelo 12 km dálnice D35 mezi Hořicemi na Jičínsku a Sadovou na Hradecku

Ekonomika
16. 12. 2025

Americké akcie oslabily v čele s technologiemi, naopak se dařilo konopí

Ekonomika
12. 12. 2025

Česko má první dvouhvězdičkovou michelin restauraci a osm s hvězdou

Ekonomika
Aktualizováno: 12. 12. 2025 01:05

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV