Ministři financí Evropské unie se dnes shodli na reformě regulace finančního sektoru. Kromě toho se usnesli, jakým způsobem bude probíhat dozor nad tímto sektorem.
Plán má především zabránit opakování finanční krize. Dojde ke zpřísnění regulace bank a dalších finančních institucí. Ty by se měly do budoucna vyvarovat obrovských investic do vysoce rizikových produktů, aby je národní vlády nemusely znovu zachraňovat masivními finančními injekcemi jako v posledním roce.
"Současná krize ukázala, že je třeba zkoordinovat přístupy centra a národních regulátorů, že je třeba přijmout určitá opatření, která zabrání díky určitému preventivnímu přístupu těm situacím, které vznikly a které do značné míry ovlivnily tu krizovou situaci," řekl novinářům český ministr financí Eduard Janota, který jednání vedl.
ČTĚTE TAKÉ: Důvěra v ekonomiku EU nejníže od roku 1985
Pokud lídři členských států návrh schválí, vzniknou dva samosprávné orgány, které vylepší regulaci a sledování finančních trhů v unii. Nejdůležitější roli bude hrát ESRC (European Systemic Risk Council). Mají ho tvořit centrální bankéři z jednotlivých členských států a národní regulátoři. Jejich úloha bude především monitorovací. Pokud se na finančním trhu vyskytnou rizika, budou mít za úkol unii varovat
Druhým orgánem má být takzvaná ESFS (European System of Financial Supervisors). Úkolem této instituce bude zlepšit dohled nad finančními skupinami, které podnikají na území několika členských států EU, ale každá z jejich částí spadá pod jiný národní dohled a regulaci.
Foto: ČTK/AP