Spojené státy a Jižní Korea v sobotu podepsaly dohodu o volném obchodu, která se však téměř jistě setká s odporem v části amerického Kongresu. Někteří demokratičtí zákonodárci dali totiž koncem týdne najevo, že dohoda může připravit o práci řadu Američanů v odvětví výroby automobilů.
Dohodu podepsali ve Washingtonu zmocněnkyně americké vlády pro obchod Susan Schwabová a korejský ministr obchodu Kim Jong-ču. Znění dohody budou muset schválit zákonodárci v obou zemích.
Jižní Korea je sedmým největším obchodním partnerem Spojených států a obě země si mezi sebou každoročně vymění zboží za zhruba 80 miliard dolarů (asi 1,7 bilionu Kč). Pro USA je to největší obchodní dohoda od roku 1992, kdy se svými sousedy Kanadou a Mexikem podepsaly Severoamerickou dohodu o volném obchodu.
Prezident Bush vyzval kongres k ratifikaci dohody
Prezident George Bush vyzval Kongres, aby dohodu s Koreou ratifikoval, protože mimo jiné rozšíří vývozní trhy pro americké výrobní podniky i pro farmáře. "Dohoda také prohloubí silné partnerství mezi Spojenými státy a Koreou, které funguje jako síla stability a prosperity v Asii," poznamenal Bush, který je na letním sídle v Kennebunkportu.
Vyjednávači obou zemí stanovili obchodní podmínky už 1. dubna, ale dohodě předcházelo deset měsíců tvrdých vyjednávání. V jejich rámci se země dohodly, že do tří let odbourají cla u téměř 95 procent výrobků, které si mezi sebou vyměňují. Jde o spotřební zboží i o průmyslové výrobky. Některé obchodní skupiny však chtějí prosadit, aby obchodní dohoda s Koreou řešila i budoucnost vývozu amerického hovězího masa.
Prakticky okamžitě zmizí cla na více než polovinu zemědělských komodit, které se vyvážejí z USA do Koreje. Americkým firmám se také rozšíří obchodní možnosti v široké škále služeb, přes banky a telekomunikace až po expresní dopravu.
Demokraté jsou proti
Část demokratů, včetně předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové a prezidentské kandidátky Hillary Clintonové, obchodní dohodu s Koreou podrobila kritice. Dohoda prý jen zbytečně otevírá americký trh pro další jihokorejské automobilky, které dál zvýší tlak na americké výrobce z Detroitu.
Administrativa prezidenta Bushe demokratům oponuje a tvrdí, že v dohodě je otázka přístupu na korejský trh vyřešena. Toho prý mohou využít i výrobci automobilů, kteří se až doteď setkávali s obchodními bariérami v podobě cel a dalších omezení. Pokud by korejská strana neplnila závazky, v dohodě se prý pamatuje i na opětovné zavedení cel na dovoz aut do USA.
Dohoda o volném obchodu s Jižní Koreou byla poslední v rámci prezidentovy pravomoci uzavírat obchodní dohody ve zrychleném režimu. Bush tak měl možnost rozhodovat o obchodních podmínkách bez vměšování Kongresu. Zákonodárci nemohli obsah dohod nijak změnit, mohli je pouze buď schválit, nebo odmítnout, ale vždy jako celek a v nezměněné podobě. Režim platil pět let, ode dneška už neplatí.
Režim zrychleného uzavírání obchodních smluv měl podpořit volný obchod a zlepšit vyjednávací pozici Spojených států u ostatních partnerů. Kongres měl na schválení vždy 90 dnů. Tím, že USA a Korea dohodu podepsaly ještě v sobotu, se na ni ještě zrychlený režim vztahuje.
Foto: Reuters