Americký ministr zahraničí Rex Tillerson prohlásil, že Spojené státy chtějí výrazně prohloubit spolupráci s Indií tváří v tvář sílícímu vlivu Číny v Asii. Šéf americké diplomacie se do Indie chystá příští týden a americký prezident Donald Trump navštíví v listopadu několik asijských států včetně Číny. Peking vyjádřil naději, že USA odhodí své předsudky a budou Čínu posuzovat objektivně.
Tillerson v projevu v sídle washingtonského Centra pro strategická a mezinárodní studia označil Indii za partnera ve strategickém vztahu a zdůraznil, že Spojené státy "nebudou mít nikdy stejný vztah s Čínou, nedemokratickou společností". Peking podle něj někdy jedná mimo rámec mezinárodních úmluv. Jako příklad uvedl územní spory v Jihočínském moři.
Tillerson dále řekl, že Spojené státy usilují o konstruktivní vztahy s Čínou, ale nebudou přehlížet čínské ohrožování řádu založeného na pravidlech a podrývání suverenity sousedních zemí ze strany Číny, stejně jako jednání v neprospěch Spojených států a jejich přátel.
Tillerson rovněž popsal USA a Indii jako "globální partnery", kteří sdílejí nejen blízký vztah k demokracii, ale také vizi budoucnosti.
Šéf americké diplomacie své poznámky pronesl několik hodin poté, co čínský prezident Si Ťin-pching promluvil na sjezdu Komunistické strany Číny, kde naznačil, že Peking chce hrát větší roli v mezinárodních záležitostech. Čína se podle něj stala světovou velmocí.
Tillerson v projevu ve středu večer dále řekl, že Spojené státy začaly debatovat o vytvoření alternativy vůči čínským investicím do infrastruktury v Asii. V další poznámce, která pravděpodobně znepokojila Peking, Tillerson uvedl, že Washington vidí prostor pro přizvání dalších zemí, včetně Austrálie, k americko-indicko-japonské bezpečnostní spolupráci.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang řekl, že Čína lpí na dodržování mezinárodního řádu, jehož jádrem je OSN. Vyjádřil naději, že Spojené státy odhodí své předsudky a budou Čínu posuzovat objektivně.
AP s odvoláním na nejmenovaného činitele ministerstva zahraničí USA poznamenala, že Tillersonovy poznámky téměř určitě vyvolají znepokojení také v Pákistánu, který je dalším soupeřem Číny v regionu. Také do Pákistánu Tillerson příští týden zavítá.