Americké ministerstvo financí oznámilo, že americkým společnostem umožní některé obchody s ruskou civilní tajnou službou (FSB). Učiní tak navzdory sankcím vůči FSB i vojenské rozvědce GRU, které na tyto organizace loni uvalila předchozí administrativa Baracka Obamy.
Ministerstvo v prohlášení upřesnilo, že půjde o transakce, které vyžadují povolení k dovozu informačních technologií do Ruska. Poplatky za exportní licence přitom nesmějí podle agentury AFP přesáhnout 5000 dolarů ročně (zhruba 125 tisíc korun).
Agentura Reuters připomíná, že ministerstvo financí často uděluje podobné licence jako tu dnešní, aby pomohlo americkým společnostem překonat obchodní následky sankcí, na které si firmy stěžují. Experti na sankce a bývalí vysoce postavení činitelé Obamovy vlády podle Reuters zdůraznili, že výjimky ze sankcí neznamenají, že by se americká politika vůči Rusku výrazně měnila.
FSB podle odborníků kromě své hlavní funkce také reguluje import kryptografického softwaru a hardwaru. Firmy potřebují souhlas FSB s dovozem dokonce i obecně dostupných komerčních produktů, jako jsou šifrované mobilní telefony.
Americké tajné služby obviňují FSB z podílu na hackerských útocích na Demokratickou stranu během loňské volební kampaně. Rusko opakovaně popřelo, že by bylo do útoků zapojeno. Nový šéf Bílého domu Donald Trump ruské útoky zpochybňuje a zasazuje se o nápravu vztahů s Moskvou.
Obama v prosinci kromě sankcí vůči FSB a GRU nařídil také vyhoštění 35 ruských diplomatů podezřelých ze špionáže. Sankce uvalil také na čtyři ruské důstojníky rozvědky a tři společnosti, které podle něj poskytovaly ruským hackerům materiální podporu.