USA přišly o nejvyšší rating. Poprvé v historii

Ekonomika
6. 8. 2011 09:10
Americká ekonomika zažívá jednu z největších krizí (ilustrační foto).
Americká ekonomika zažívá jednu z největších krizí (ilustrační foto).

Spojené státy poprvé v historii přišly o svůj špičkový dlouhodobý úvěrový rating AAA. Agentura Standard & Poor's jim ho snížila o stupeň na AA+. Americké dluhopisy podle ní již nejsou bez rizika. Může za to prý "propast mezi politickými stranami", která snížila důvěru ve schopnost vlády země spravovat její finance.

Zbývající dvě významné ratingové agentury Moody's a Fitch naopak Spojeným státům nejvyšší hodnocení jejich schopnosti splácet dluhy tento týden ponechaly. Reagovaly tak na dohodu republikánů a demokratů o navýšení stropu pro zadlužení země, kterou na počátku tohoto týdne schválil Kongres a podepsal prezident Barack Obama.

Na posledního z velké trojky ratingových agentur, společnost Standard & Poor's, ale shoda washingtonských politiků po několikatýdenním politickém handrkování dojem neudělala. "Snížení (ratingu) odráží náš názor, že efektivita, stabilita a předvídatelnost americké politiky a amerických politických institucí v čase přetrvávajících fiskálních a ekonomických výzev oslabily," uvedla agentura.

Vláda je přesvědčená, že jde o špatné výpočty

Prezident Obama sice vyjednal dohodu stran o státním dluhu, jeho zemi ale trhy nevěří.Americkou vládu snížení ratingu pohoršilo. Mluvčí ministerstva financí agenturu obvinil, že svůj verdikt vynesla na základě špatných výpočtů. Zahrnula do nich prý o dva biliony vyšší americký dluh, než činí skutečnost. "Úsudek poškozený dvoubilionovou chybou mluví sám za sebe," uvedl mluvčí amerického ministerstva financí.

Snížení ratingu by mohlo znamenat, že investoři budou požadovat od americké vlády vyšší úroky, aby se pojistili proti vyššímu riziku nesplácení úvěrů. Podle analytiků oslovených deníkem The New York Times ale může být dopad kroku Standard & Poor's nakonec mírný právě proto, že zbylé dvě agentury hodnocení nesnížily.

Nejistá americká ekonomika

Samotný rating je navíc jen jedním - byť důležitým - z kritérií, jimiž se investoři při hodnocení dluhopisů řídí. Ratingové agentury v letech 2001 až 2002 například hned třikrát zhoršily hodnocení Japonska, náklady na půjčování pro tamní vládu přitom nevzrostly, ale klesly.


Zpráva o bezprecedentním snížení amerického ratingu v každém případě přichází v okamžiku, kdy na trzích panuje značná nejistota a obavy z propadu americké ekonomiky do další recese. Mohla by proto dále rozkolísat již tak labilní trhy.

Standard & Poor's poprvé udělila Spojeným státům špičkový rating AAA v roce 1941. Podle deníku The New York Times tím vyjádřila široce sdílený názor, že nejbohatší stát světa nikdy nezbankrotuje. Rating také podpořila role dolaru jako přední světové měny. V současnosti ale podle analytiků USA poškozuje pat na politické scéně. Zemi tak až do počátku tohoto týdne kvůli sporům politiků hrozilo, že vůbec poprvé nebude schopná splácet své závazky.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ