USA se řítí do další katastrofální krize, varují přední ekonomové

Ekonomika
18. 11. 2012 14:45
Krizi prý vytváří americká centrální banka Fed svými pokusy podpořit trh neustálým pumpováním peněz do ekonomiky (ilustrační foto).
Krizi prý vytváří americká centrální banka Fed svými pokusy podpořit trh neustálým pumpováním peněz do ekonomiky (ilustrační foto).

Ve Spojených státech vzniká další velká investiční bublina, která vyvolá novou katastrofální finanční krizi. Vytváří ji americká centrální banka Fed svými pokusy podpořit ekonomiku neustálým pumpováním peněz do ekonomiky. Na konferenci v kalifornské Santa Monice to prohlásili prominentní američtí ekonomové Sheila Bairová a Stephen Roach.

Bairová uvedla, že uvolněná politika Fedu v kombinaci s historicky nízkými tržními úrokovými sazbami vytváří na trhu dluhopisů "bublinu všech bublin". Bairová byla do loňského roku šéfkou Federální společnosti pro pojištění bankovních vkladů a za finanční krize podnikala důrazné kroky ke stabilizaci a očištění bankovního sektoru.

Prominentní americká ekonomka Sheila Bairová předpovídá další recesi.Spojené státy nyní podle Bairové kvůli nové bublině směřují k finančnímu krachu v podobném rozsahu jako před šesti až čtyřmi lety, kdy praskla bublina hypoték a nadhodnocených cen realit a to vedlo k těžké krizi finančního sektoru. "Tentokrát však bublinu vytvářejí investoři, kteří v důsledku politiky Fedu vyhledávají vyšší a rizikovější výnosy hlavně na trzích dluhopisů," řekla Bairová podle agentury Reuters.

Roach, který přednáší na Yaleově univerzitě a je členem vedení banky Morgan Stanley, označil politiku nulových úrokových sazeb a "kvantitativního uvolňování" za "tikající časovanou bombu". Fed od finanční krize roku 2008 uplatňuje politiku nákupů státních a hypotečních dluhopisů, jimiž na trh uvolňuje stovky miliard až biliony dolarů.

Ekonomové a politici se obávají, že politika Fedu může v budoucnu vést k těžkým problémům hlavně s inflací, zejména když se Fed neodhodlá ke včasnému ukončení své politiky. Podle řady ekonomů byla příliš dlouho uvolněná politika Fedu v první polovině minulého desetiletí jednou z hlavních příčin minulé finanční krize, protože nízké úrokové sazby lákaly k masivním nákupům nemovitostí na dluh, což vytvořilo neudržitelnou realitní bublinu.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ