V době prasečí chřipky lidé věří dolaru a jenu
28.04.2009 12:43

V reakci na zprávy o pandemii a jejím vlivu na ekonomiku se začali investoři zbavovat akcií. Tím klesla jejich cena, Index Dow Jones se v pondělí snížil o 0,64 procenta a širší index Poor Standard oslabil o 1,01 procenta.
Akcie zlevňují v celém světě
Negativní vývoj zaznamenaly i akcie v Japonsku. Nikkei 225 Index spadl o 2,7 procenta. Způsobily to zejména zprávy amerických regulačních úřadů. Ty oznámily bankám Citigroup a Bank of America, že budou na základě zátěžových textů potřebovat další kapitálové injekce v hodnotě miliard dolarů. Výsledky testů by měly být známy 4. května. Po zveřejnění této informace však posílila japonská měna. Získal i americký dolar, který je stejně jako jen považován za bezpečný.
Akcie Deutsche Bank spadly o 6,7 procent, přestože společnost zveřejnila pozitivní výsledky za první čtvrtletí. Podobný vývoj zaznamenaly i Jižní Korea, kde Hang Seng Index poklesl o 1,9 procenta, Čína, Tchaj-wan a Hong Kong. Poklesu se nevyhla aniČeská republika. Pokles oproti včerejšku v současné době činí 1,7 procenta, nejvíce spadly CETV a ORCO. Hlavní příčinou poklesu trhů však prasečí chřipka není, tvrdí Tomáš Michálek z investiční banky Wood morning. „Trh chtěl jít dolů, chřipka byla jen důvodem, kterého se chytil," řekl pro on-line deník TÝDEN.cz.
ČTĚTE TAKÉ: Američtí investoři jsou skeptičtí. Akcie se včera propadly
Podle Wall Street Journal se dalo očekávat, že investoři na negativní zprávy zareagují. "Tato panika zasáhla světovou ekonomiku v nesprávný čas. Ztráta jistoty může ovlivnit načasování konce světové recese," tvrdí analytici.
K ojedinělým kapitálovým trhům, kterým se navzdory celosvětové panice daří, patří Švédsko. Akcie banky Svenska Handelsbanken povyrostly o jedno procento. Podle Wall Street Journal způsobily tento vývoj pozitivní hospodářské výsledky za první kvartál, které byly lepší, než odborníci očekávali.
Foto: Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.