V druhý den aukce na rozvoj iráckých ropných polí získalo největší kontrakt konsorcium ruského Lukoilu a norské společnosti Statoil ASA. Zájem byl zejména o velká naleziště na relativně klidném jihu země, z projektů s vyšším bezpečnostním rizikem našla partnery většina.
Ministr ropného průmyslu Husajn Šahristání uvedl, že kapacita irácké ropné těžby dosáhne 12 milionů barelů za den, až se rozeběhnou všechny projekty, o nichž nyní země jedná se zahraničními partnery. Mluvčí irácké vlády označil aukce za úspěšné.
Lukoil se Statoilem budou rozvíjet naleziště Západní Kurna-2 s kapacitou 12,88 miliardy barelů v regionu Basra. Výsledek je bravurním tahem Lukoilu, který měl pole slíbené již za režimu Saddáma Husajna. Podnik porazil tři jiná konsorcia pod vedením francouzského Totalu, Petronasu z Malajsie a britského BP.
ČTĚTE TAKÉ: Irák vykročil k cíli být třetím největším producentem ropy
Rusko si upevnilo primát ve světové produkci ropy
Poptávka po ropě má růst o procento, tvrdí OPEC
V pátek, během prvního dne aukcí, získalo kontrakt na rozvoj největšího nabízeného pole Madžnún konsorcium ropného koncernu Royal Dutch Shell a malajsijského státního podniku Petronas. Madžnún obsahuje podle odhadů asi 12,5 miliard barelů ropy a je to jedno z největších známých a jen minimálně využívaných ropných polí na světě.
Západní Kurna-2 byla v nynější dvoudenní aukci nejcennější nabídkou. V agresivním zájmu o ni se odrážejí její rozsáhlé rezervy a nízké náklady, ale i lokalita uprostřed relativně klidného jihu. Lukoil-Statoil dostanou 1,15 dolaru za každý vytěžený barel. A denní produkci pole mají během 13 let zvýšit na 1,8 milionu barelů.
Irák během obou dnů nabídl celkem 15 polí. Z dnešních sedmi nabídek vzešly kontrakty na čtyři pole. Dnešek byl ale úspěšnější než pátek, kdy se z osmi nalezišť uzavřely dohody jen na dvě velká pole na jihu země. Pět polí Irák z páteční aukce přímo stáhl s tím, že na nich bude těžit sám. Do aukcí šlo celkem 44 zahraničních společností, které měly nepatrný zájem o vzpurnější oblasti na východě Iráku u Bagdádu a na severu kolem města Mosul.
Druhou mezinárodní ropnou aukci po válce z roku 2003 doprovázela přísná bezpečnostní opatření kvůli nedávné vlně teroristických útoků v Bagdádu. Z iráckého ministerstva ropného průmyslu se tak na několik dní stala prakticky nedobytná pevnost.
Foto: ČTK/AP