Evropský výrobce letecké techniky Airbus varoval, že by se mohl stáhnout z Británie, pokud země opustí jednotný trh a celní unii Evropské unie (EU) bez tranzitní dohody. Firma v Británii zaměstnává zhruba 14 tisíc lidí, píše server BBC.
Británie se chystá v březnu příštího roku opustit evropský blok, stále se však nedohodla na podmínkách tohoto odchodu. Firmy si nyní stěžují, že jim nejistota ohledně podoby brexitu znemožňuje plánování investic.
K varování ohledně brexitu se připojila i německá automobilka BMW. Šéf její britské sekce Ian Robertson podle serveru BBC uvedl, že nejasnosti ohledně vystoupení Británie z EU je zapotřebí vyřešit do konce léta. BMW v Británii zaměstnává zhruba 8 tisíc lidí.
Provozní ředitel divize Airbusu pro komerční letadla Tom Williams upozornil, že jakýkoli scénář brexitu bude mít pro výrobu letecké techniky v Británii "závažné negativní důsledky".
"V uplynulých dvanácti měsících jsme se snažili zdůrazňovat své obavy, ale bez úspěchu," uvedl Williams. "Jednoduše řečeno, scénář bez dohody přímo ohrožuje budoucnost Airbusu v Británii," dodal. Upozornil, že firma pracuje na opatřeních, která mají negativní dopady brexitu zmírnit.
Airbus v Británii vyrábí křídla pro všechna svá dopravní letadla. Zaměstnává tam 14 tisíc osob, ale na jeho aktivitách je závislých celkem na 100 tisíc pracovních míst. U tamních firem kupuje 16 procent komponentů.
Společnost uvedla, že bez dohody o brexitu nemůže rozhodnout o dalších investicích včetně výroby nové generace křídel. Analytici, které oslovila agentura Reuters, podotýkají, že firma nemůže z Británie naráz odejít už proto, že má sjednané zakázky až na osm let. Vývoj křídel nové generace pro letouny s jednou uličkou, který má začít v polovině příštího desetiletí, by se ale mohl už uskutečňovat jinde. Zájemců je ve světě víc, možnými kandidáty jsou Německo, Španělsko i Jižní Korea.