Volný obchod EU-USA? Spory mezi investory a státy jsou problém

Ekonomika
21. 7. 2016 18:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Způsob řešení sporů mezi investory a státy zůstává podle informací jednou z nejproblematičtějších částí nynějších jednání o smlouvě o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Zatímco americká strana do smlouvy nazývané Transatlantické investiční a obchodní partnerství (TTIP) prosazuje rozhodování prostřednictvím arbitráže, unie by nechala případy řešit specializované soudce.

Mechanismus arbitráží, označovaný ISDS, patří mezi výrazné terče odpůrců celého dojednávání obchodní smlouvy s USA. Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová proto loni přišla s návrhem, aby o sporech místo případ od případu nominovaných arbitrů rozhodovali soudci společně vybraní Evropskou unií a Spojenými státy.

Američané však podle informací neuznávají evropský argument, že arbitři nejsou nestranní kvůli tomu, že jejich výběr závisí na stranách sporu. Poukazují na to, že problematická může být i nezávislost soudců. "Byli by vybraní vládami. Kdyby měli zájem být nominováni znovu, mohli by uvažovat nad tím, jak rozhodnutí o případech ovlivní jejich šance," řekl novinářům bývalý americký vyjednavač obchodních smluv Shaun Donnelly z podnikatelského sdružení Americká rada pro mezinárodní podnikání.

Podle vyjádření vrcholného zástupce Úřadu amerického obchodního zmocněnce (USTR) trvají unie i Spojené státy na tom, že ustanovení o řešení sporů z investic musí být v textu TTIP obsaženo. Zatím se zvažují obě varianty. Šéfové vyjednávacích týmů smlouvy minulý týden odmítli myšlenku, že by v zájmu uzavření dohody během současné americké administrativy prozatím vypustili nejspornější témata a vrátili se k nim později.

Dvoustupňový systém, který by měl v první instanci 15 soudců a v odvolací šest, má sice kritiky i v EU, avšak unie by ho chtěla zapracovat i do dalších dojednávaných obchodních a investičních smluv. "Jednoznačně si myslím, že to je cesta kupředu. Řeší to některé klíčové připomínky, které k ISDS máme," řekla novinářům nizozemská europoslankyně a stínová zpravodajka pro TTIP Marietje Schaakeová.

K arbitráži dochází v případě, kdy se investor domnívá, že stát porušil závazky z investiční dohody, kterou se státem uzavřel. Kritikům systému vadí mimo jiné vysoký počet případů a jejich náklady.

Rozhovory o smlouvě TTIP trvají tři roky, minulý týden se v Bruselu uskutečnilo 14. vyjednávací kolo. Dohoda by měla odstranit většinu bariér v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Ministerstvo průmyslu a obchodu očekává v případě podpisu TTIP v Česku pozitivní dopad na HDP, zaměstnanost i obchodní bilanci.
Některé země EU mají proti dohodě námitky, bojuje proti ní také řada aktivistů a dalších skupin.

Autor: ČTK Foto: ČTK , PICTURE ALLIANCE/CHROMORANGE / Bilderbox

Další čtení

Donald Trump dostal od EU ostrý vzkaz

Absolutně nepřijatelné, vzkázala EU Trumpovi k jeho třicetiprocentním clům

Ekonomika
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:06

Cena kryptoměny bitcoin poprvé překročila hranici 123 000 dolarů

Ekonomika
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:03

Hotely v Brně jsou na Moto GP obsazené, kempy čekají nával až ve čtvrtek

Ekonomika
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ