Východoněmecké penze dohánějí Západ, platy se nesbližují

Ekonomika
26. 4. 2016 04:12
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Penze ve starých a nových německých zemích se i díky zásahům vlády postupně vyrovnávají. Platové úrovně však zůstávají rozdílné, v oblasti někdejší komunistické Německé demokratické republiky (NDR) lidé dosud vydělávají výrazně méně než na Západě. Ekonomové varují, že bez strukturálních změn v nových spolkových zemích se situace v dohledné době nezmění.

Penzisté v nových spolkových zemích nyní dostávají měsíčně v průměru 1034 eur (28 tisíc Kč), ve starých zemích to je 1116 eur (30 200 Kč). V bývalé NDR jsou tak penze o 7,4 procenta nižší. Vláda však minulý týden schválila nejvyšší nárůst penzí za posledních 20 let. Na západě Německa by se od července měly zvýšit o 4,25 procenta a na východě o 5,95 procenta. Rozdíl ve výši penzí v jednotlivých částech země tak klesne na 5,9 procenta.

Rozdíl ve výši platů je výrazně vyšší. Zatímco ve starých zemích vydělávají lidé průměrně 20,80 eura (560 Kč) za hodinu hrubého, v nových zemích je průměrný hrubý plat o 5,30 eura (145 Kč) nižší, tedy zhruba o jednu čtvrtinu.

Není možné snižovat rozdíly

Na rozdíl od penzí není možné snižovat platové rozdíly direktivním rozhodnutím vlády, vyrovnávají se pouze působením tržních sil. "Sledujeme, že platy na východě dohánějí ty západní tempem 1,7 procenta ročně. Tímto tempem to bude trvat téměř do roku 2070, než se rozdíl mezi platovou úrovní dostane pod deset procent," sdělil ČTK Jan Kluge z mnichovského institutu Ifo.

Příčin nižších platů v bývalé NDR je podle Klugeho několik. "Z největší míry se na tom podílí skutečnost, že na Východě chybějí velké podniky, v nichž by byla větší produktivita práce," uvedl Kluge. V menších firmách podle něj zaměstnanci vydělávají méně také kvůli tomu, že v nich často nebývají silné odborové svazy, které by se mohly o růst platů zasadit. Svou roli má i to, že v nových zemích je nižší cenová úroveň, takže tlak na vyšší mzdy není tak silný.

Pokud se mají platy v jednotlivých částech Německa rychleji vyrovnat, jsou podle Klugeho nutné strukturální změny v ekonomice. Podle něj je třeba, aby do nových zemí přišla nová hospodářská odvětví, která umožní výrobu s vysokou přidanou hodnotou.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ