Vystoupení Irska z eurozóny kvůli jeho současné dluhové krizi není dobrý nápad a zřejmě byl jen vyvolal vlnu nežádoucích reakcí. Řekl to nizozemský ministr financí Jan Kees de Jager. Nic by podle něj neřešil ani rozpad eurozóny a její rozdělení na slabší a silnější část, jak už některé hlasy také navrhovaly.
"Vyhodit Irsko z eurozóny není dobrý nápad, vyvolalo by to sérii nežádoucích reakcí," řekl ministr televizní stanici RTL 7. "Pokud bychom zemím na jihu umožnili devalvaci, uškodilo by to našemu vývozu a naší ekonomice," dodal.
Ministr ale podotkl, že restrukturalizace irských bank se musí dotknout těch, kteří do bank investovali. Stejně tak sama země draze zaplatí za to, že přijme zahraniční pomoc. Částka, která bude na ozdravení bankovního systému Irska nutná, zatím nebyla stanovena, ministr ale řekl, že to pro soukromé investory nebude "žádná jízda zdarma".
Janota: Na řadě jsou Španělsko a Portugalsko
Stejně vážné finanční problémy jako má Irsko a Řecko očekávají i Španělsko a Portugalsko. Tyto země eurozóny nebudou schopny hrozící finanční krizi odvrátit. V pořadu Českého rouzhlasu Dvacet minut na to upozornil bývalý ministr financí Eduard Janota.
„Tyto země nebudou schopny samy řešit svou situaci, která pramenila z toho či onoho vlivu, ať už je to realitní boom, nebo věci, které souvisely s určitými ne zcela korektními odhady podmínek, za kterých byly sestavovány rozpočty, zejména jejich příjmová strana. V tomto smyslu očekávám, že Irskem to tak až úplně nekončí," uvedl Janota.
Irsko požádalo eurozónu a Mezinárodní měnový fond o zahraniční pomoc na rekapitalizaci a financování veřejných rozpočtů. Ta byla zemi ještě týž den přislíbena a její výše byla dnes večer stanovena na 85 miliard eur (až 2,2 bilionu Kč).