Vyšetřovatelé USA: Herna Full Tilt je obří on-line Ponziho schéma

Ekonomika
21. 9. 2011 13:05
Herna Full Tilt čelí obvinění, že z hráčů po celém světě vytáhla miliony dolarů.
Herna Full Tilt čelí obvinění, že z hráčů po celém světě vytáhla miliony dolarů.

Jedna z nejznámějších on-line pokerových heren světa Full Tilt Poker nemá údajně nic společného s legální a úspěšnou obchodní značkou, za kterou se vydává, ale jde o obří Ponziho schéma ve virtuálním světě. Alespoň to tvrdí Preet Bharara, americký právník, který zmrazil doménu této firmy 15. dubna letošního roku.

"Full Tilt nebyl legitimní pokerovou společností, ale globálním Ponziho schématem," uvedl v prohlášení Bharara. Obvinění přicházejí pět měsíců poté, co Bharara zmrazil účty a pokerovou doménu největší on-line herny. Bharara obvinil Isaie Scheinberga, zakladatele herny PokerStars a Raymonda Bitara, zakladatele Full Tilt Poker a devět dalších lidí z podvodných intrik a maření protigamblerského zákona z roku 2006, který zakazoval americkým bankám zpracovávat internetové platby za sázky.

Když vláda uzavřela 15. dubna letošního roku domény Full Tilt a PokerStars, zůstalo několik desítek tisíc hráčů bez možnosti dostat se ke svým účtům. Herna PokerStars poté hráčům peníze, které měli na účtech, poslala, jednalo se o celkem 120 milionů dolarů. Ovšem herna Full Tilt se k tomuto kroku, aby vrátila do USA 150 milionů dolarů hráčům, neměla. Proč se tak stalo, vyplouvá na povrch zřejmě nyní.

"Nejen, že herna připravila masivní podvod proti americkému bankovnímu systému, ale Full Tilt zároveň lhal a zneužil tisíce svých hráčů až do výše několika stovek milionů dolarů," uvedl Bharara.

Peníze, které hráči hraním a blafováním na Full Tiltu vydělali, se ukázaly jako vpravdě virtuální.Podle vládní stížnosti dluží Full Tilt po celém světě hráčům 390 milionů dolarů, ovšem v hotovosti má pouhých 60 milionů. Podle vlády od roku 2007 obohatila herna své majitele a členy vedení o astronomických 443 milionů dolarů! Členové představenstva včetně některých legend, jakými jsou Howard Lederer či Chris Fergusson, tak celou dobu hráčům bezostyšně lhali.

Lederer byl stejně jako Ferguson jedním z hlavních marketingových taháků společnosti. Oba jsou v pokerové komunitě dobře známí díky účastem v amerických sériích High Stakes Poker či Poker After Dark, kde přední hráči hráli v přímém přenosu o desetitisíce dolarů. Ferguson se proslavil mimo jiné tím, když dokázal během jednoho roku z nuly hraním freerollů a postupným navyšováním svého účtu výhrami vydělat milion dolarů, což mělo přitáhnout ke hře další hráče, kterým dokázal, že jde z nuly udělat velké peníze pouze hraním karet a není třeba velkého počátečního kapitálu.

Podle údajů webu wired.com obdržel Bitar přibližně 41 milionů dolarů, Lederer si přišel na 42 milionů dolarů a Chris Ferguson nejméně na 25 milionů dolarů.

Nejznámější případ Ponziho schématu se objevil před třemi lety, kdy vyšlo najevo, že finančník Bernard Madoff po desetiletí balamutil své klienty a připravil je tak až o 60 miliard dolarů. Madoff lákal klienty do fondů na vysoké výnosy, které ale nevyplácel z výnosů, nýbrž z vkladů nově příchozích klientů. 29. června 2009 byl pak Madoff odsouzen ke 150 letům ve vězení.

Další čtení

Letenky na MS v hokeji Češi kupují od podzimu, někde prodeje převýšily rok 2023

Ekonomika
5. 5. 2025
ilustrační foto

Evropa má plán, jak se úplně odříznout od ruského plynu. Nebude to snadné

Ekonomika
5. 5. 2025

Chat s odborníkem na investice a kapitálové trhy

Ekonomika
4. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ