Vznikne největší zóna volného obchodu - Transpacifické partnerství

Ekonomika
14. 11. 2011 11:00
Na summitu v Honolulu se mluvilo o založení největší zóny volného obchodu. Vyjednávači mají ke stolům zasednout v prosinci.
Na summitu v Honolulu se mluvilo o založení největší zóny volného obchodu. Vyjednávači mají ke stolům zasednout v prosinci.

Další uvolňování obchodu je klíčové pro globální ozdravění ekonomiky, shodli se vůdci členských států Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) na závěr svého víkendového summitu v Honolulu. Zavázali se oživit své národní ekonomiky a uvolnit obchodní bariéry, aby se tak zaštítili proti dopadům evropské dluhové krize.

Americký prezident Barack Obama na tiskové konferenci na závěr summitu řekl, že svět je jednotný v postoji proti možnosti jaderného vyzbrojení Íránu, a ohlásil konzultace s Čínou a Ruskem.

Jak Obama uvedl, Peking a Moskva sdílejí cíl Spojených států zajistit, aby Írán prostřednictvím svého jaderného program nedospěl k výrobě jaderných zbraní, a oznámil, že Washington bude s oběma těmito státy v nejbližší době konzultovat, jak lze tohoto cíle dosáhnout a jak zvýšit nátlak na Teherán.

Stop íránskému jádru

"V příštích několika týdnech povedeme s Čínou a Ruskem důkladné konzultace ohledně toho, jaké možnosti v dané souvislosti máme," citovala agentura Reuters Obamovo prohlášení. Obě země však rezolutně odmítají uvalení nových sankcí na Teherán. Obama řekl, že dává výrazně přednost vyřešení otázky íránského jaderného programu diplomatickou cestou, že však "neshazuje ze stolu žádnou možnost".

Obama chce jednání s Čínou a Ruskem o íránském jaderném programu.Obama také vyzval Čínu k rychlejší revalvaci její národní měny. Řekl v této souvislosti, že USA budou tlačit na Peking, aby dodržoval své obchodní závazky. "Budeme nadále pevně stát na požadavku, aby Čína operovala za stejných pravidel jako kdokoliv jiný," řekl Obama na závěrečné tiskové konferenci. Čínský jüan je podle soudu většiny ekonomů podhodnocen o 20 až 25 procent, řekl americký prezident.

V závěrečném prohlášení účastníci summitu APEC uvádějí, že asijsko-tichomořský region je nyní v přední linii globálního růstu. Setkání v době nejistoty pro globální ekonomiku posílilo jejich přání spolupracovat, uvedli.

Volný obchod Transpacifického partnerství

Obama na summitu představil nástin plánu na vytvoření zóny volného obchodu pod americkým vedením. Podrobnosti takzvaného Transpacifického partnerství (TPP) by měly být dopracovány příští rok, kdy by měl být také plán uskutečněn. Obama si od něj slibuje růst amerického exportu, což podle něj přispěje k tvorbě pracovních míst, a to je pro amerického prezidenta před volbami největší priorita.

Obama také tvrdě kritizoval Čínu za její uměle podhodnocený jüan, vyzval její zástupce k revalvaci měny.Transpacifické partnerství by se mělo stát největší zónou volného obchodu na světě. Mohlo by se do něj zapojit až 13 zemí; některé o tom už jednají, jiné projevily o členství zájem. O základních podmínkách členství jednaly Austrálie, Brunej, USA, Malajsie, Nový Zéland, Peru, Singapur a Vietnam. Japonsko v pátek oznámilo, že se hodlá k těmto jednáním připojit, v neděli totéž avizovaly Kanada a Mexiko.

Americký prezident Barack Obama v sobotu oznámil, že se účastníci summitu shodli na základních bodech partnerství. Příští rok by měl být dokončen právní text dohody, první schůzka vyjednávačů je naplánována na začátek prosince.

Obrovský globální dopad

Dvanáct účastnických států TPP s 800 miliony spotřebitelů bude představovat 40 procent světové hodnoty HDP. Je to mnohem víc než nynější největší zóna volného obchodu představovaná Evropskou unií, ovšem představující jenom 26 procent světového HDP. Vyjednávání o podmínkách TPP se zaměří na omezení cel a dalších obchodních překážek obchodu (s průmyslovými i zemědělskými výrobky a textilem) a na vzájemné investice členských zemí.

Dohoda má posílit obchodování se špičkovou technologií, zejména počítačovou, a také se "zelenými" technologiemi (umožňujícími například využití obnovitelné energie). Budoucí dohoda má pomoci rozšířit obchod v rozvíjejících se zemích a také pomoci členům chránit životní prostředí, zejména pokud se týká rybolovu, biodiverzity, klimatických změn a ekologických produktů.

Autor: AFP, ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Koruna se po čtyřech letech dostala pod 21 Kč/USD, posiluje i k euru

Ekonomika
1. 7. 2025

Státní rozpočet měl v pololetí schodek 152,4 mld. Kč, nejnižší od pandemie

Ekonomika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ