Za havárii na ropné plošině zaplatí BP 90 miliard korun

Ekonomika
15. 11. 2012 17:14
 BP si na krytí všech škod a dalších závazků v souvislosti s havárií ropné plošiny vyčlenila 37,2 miliardy dolarů (více než 745 miliard korun).
BP si na krytí všech škod a dalších závazků v souvislosti s havárií ropné plošiny vyčlenila 37,2 miliardy dolarů (více než 745 miliard korun).

Britský ropný koncern BP zaplatí kvůli katastrofální havárii ropné plošiny v Mexickém zálivu z roku 2010 v rámci dohody s americkými úřady pokutu 4,5 miliardy dolarů (90 miliard korun). Je to zdaleka nejvyšší sankce tohoto druhu v americké historii. Společnost dnes také sdělila, že v rámci dohody s ministerstvem spravedlnosti přiznala vinu v souvislosti s úmrtím 11 pracovníků.

Dohoda, díky níž ministerstvo stáhne své žaloby, bude BP stát čtyři miliardy dolarů, z toho samotné urovnání žalob bude za rekordních 1,26 miliardy dolarů. Dalších 525 milionů dolarů společnost zaplatí za urovnání žalob podaných americkou Komisí pro cenné papíry a burzy. Pokuty bude firma splácet pět až šest let.

Vyměřená pokuta překonala dosud rekordní penalizaci 1,3 miliardy dolarů, kterou americké úřady v roce 2009 vyměřily farmaceutické společnosti Pfizer za marketingový podvod. Za předchozí největší ropnou katastrofu v USA, havárii tankeru Exxon Valdez u Aljašky v roce 1989, vláda pokutovala Exxon jednou miliardou dolarů, což by dnes bylo zhruba 1,8 miliardy USD.

"Věříme, že toto řešení je v nejlepším zájmu BP a jejích akcionářů," uvedl k dohodě předseda správní rady společnosti Carl-Henric Svanberg. "Odstraňuje dvě významná právní rizika a umožní nám účinně bránit firmu proti zbývajícím civilním i trestním žalobám," dodal.

Ministerstvo, které má rovněž funkci nejvyšší federální prokuratury, stáhlo žalobu za 11 trestných činů pochybení a zanedbání povinností odpovědných pracovníků firmy, které vedly k úmrtím zaměstnanců, a za jeden trestný čin maření vyšetřování kvůli lhaní Kongresu o objemu vyteklé ropy. Stáhlo také obvinění z několika přečinů. Vláda však dnes obvinila dva vedoucí dozorce firmy na plošině z trestných činů nedbalosti a zabití v souvislosti s výbuchem a smrtí 11 pracovníků.

Vláda podala žaloby i na vlastníka plošiny Transocean a na dodavatele cementu pro vrty Halliburton. Série prozatímních rozhodnutí federálního soudu v těchto případech však zabránila BP svalit vinu na tyto firmy.

BP se již dohodla na vyrovnání s větším počtem poškozených, kteří žádali proplatit zdravotní újmu a ekonomické škody. Náklady na urovnání těchto sporů dosáhly 7,8 miliardy dolarů. Celkem firma vydala nebo slíbila na vyčištění pobřeží asi 23 miliard dolarů a připraveno má dalších 12 miliard dolarů. Prodejem majetku na to získala asi 35 miliard dolarů.

Dnešní dohoda je stále jen dílčí a BP nadále jedná o "globální" dohodě, která by měla vyřešit veškeré civilní a trestní žaloby federální vlády a států kolem Mexického zálivu. BP si ke krytí všech škod a dalších závazků v souvislosti s havárií plošiny Deepwater Horizon na vrtu Macondo vyčlenila přes 37 miliard dolarů, které nyní navýší o 4,5 miliardy USD.

Dnešní dohoda neřeší civilní žalobu, kterou na BP podala federální vláda a pobřežní státy. Ministr spravedlnosti Eric Holder na dnešní tiskové konferenci uvedl, že vláda sice s BP o řešení těchto žalob jednala, k "uspokojivé" sumě se ale nedostala. Dodal také, že nejpravděpodobnější nyní je, že v únoru příštího roku začne tyto žaloby projednávat soud.

BP hrozí, že nadcházející soud by mohl dát za pravdu státům a uznat BP vinnou z "hrubé nedbalosti" , která zavinila ohromné škody na jejich vodách a pobřeží. To by mohlo zvýšit odškodné oproti dosud uvažované sumě na čtyřnásobných 21 miliard dolarů, Finanční ředitel BP Brian Gilvary řekl, že v takovém případě by nynější finanční rezervy firmě nestačily.

Plošina Deepwater Horizon, asi 50 kilometrů od pobřeží Louisiany, explodovala 20. dubna 2010 a krátce nato se potopila. Havárie si vyžádala 11 obětí na životech a do moře při ní během 87 dní vyteklo na 800 milionů litrů ropy, které zamořily pobřeží od Texasu po Floridu.

Ekologická katastrofa, kterou únik ropy způsobil, byla největší v dějinách USA. BP stála veškerou pověst, kterou si na poli ochrany životního prostředí nákladně budovala, její tržní hodnota prudce klesla a firma se z druhé pozice mezi největšími západními ropnými společnostmi propadla na čtvrté místo.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ