Řecká ekonomika vykázala v posledních třech měsících loňského roku růst již čtvrtý kvartál za sebou. Zásluhu na něm měly především investice, protože v závěru roku se tradičně snižují příjmy z turistiky. Tempo růstu ale v posledním čtvrtletí roku zpomalilo na 0,1 procenta z 0,4 procenta v období od července do září a je nižší než před vypuknutím hospodářské a finanční krize v roce 2008. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil řecký statistický úřad Elstat.
Údaj za třetí čtvrtletí byl revidován směrem nahoru z původně udávaných 0,3 procenta. Za celý rok vzrostlo řecké hospodářství o 1,4 procenta, a zaostalo tak za očekáváním jak řeckého ministerstva financí tak Evropské komise. Obě instituce shodně počítaly s tempem růstu 1,6 procenta.
Pro letošek odhadují Athény i Brusel růst na 2,5 procenta, Evropská komise počítá se stejným číslem i pro rok 2019. Ve srovnání s předkrizovým obdobím je ale výkon řecké ekonomiky stále zhruba o čtvrtinu slabší.
Stopy dlouholeté krize jsou patrné především na pracovním trhu. Nezaměstnanost už sice není tak vysoká jako před třemi nebo čtyřmi lety, kdy dosahovala hodnot 25 až 27 procent, s 21 procenty je ale stále značná. Více než 60 procent nově vytvořených pracovních míst jsou navíc jen částečné úvazky nebo příležitostná práce, napsala agentura DPA.
Řecko se v roce 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat mezinárodní věřitele o úvěrovou pomoc. V současnosti země prochází již třetím záchranným programem, v jehož rámci by během tří let do srpna 2018 měla obdržet až 86 miliard eur (2,2 bilionu korun).