Záchrana hypotečních obrů v USA <span>žene trhy vzhůru</span>

Ekonomika
8. 9. 2008 10:36
Burza roste
Burza roste

Burza rostePoté, co americká vláda oznámila, že převezme obří hypoteční ústavy Fannie Mae a Freddie Mac, akcie na asijských trzích dnes prudce zpevnily a hlavní indexy rostly v průměru o čtyři procenta. Růst cen akcií se očekává také na evropských trzích.

Manažeři investičních fondů se jako mávnutím kouzelného proutku přestali bát riskovat a hotovost proměňují v bankovní akcie. Týká se to i pražské burzy, kde Erste a Komerční banka dohánějí ztráty z minulého týdne.

Ještě nikdy se nestalo, aby americká vláda intervenovala v takové míře. Převzaté velké finanční instituce Fannie Mae a Freddie Mac drží nebo garantují téměř polovinu všech amerických hypoték, tedy včetně těch problematických, kvůli nimž před rokem odstartovala hypotéční a následně i globální úvěrová krize. Vláda počítá s tím, že do institucí nalije až 200 miliard dolarů. Někteří ekonomové varují, že bude potřeba ještě o polovinu víc.

Zmíněné finanční ústavy vykupují hypotéky od bank a mění je na investiční nástroje, které dál prodávají investorům v USA i v dalších zemích. Dodávají tak na trh kapitál a podporují hypoteční trh.

„Část rizika tím z trhu zmizí, takže v tomto ohledu je to příznivá zpráva pro další finanční aktiva. Systémové riziko se tím snížilo," řekl pro agenturu Bloomberg analytik banky Lehman Brothers Paul Schulte.

V Asii je zřejmě jedinou burzou, která oslabuje, Šanghaj. Nicméně čínské akcie na burze v Hongkongu prudce zpevňují spolu s dalšími trhy. Nejvíc rostou banky, v Hongkongu vede bankovní skupina HSBC Holdings.

Poskytnutí ochranné ruky společnostem Fannie Mae a Freddie Mac, jejichž situace hrozila destabilizací finančního systému v USA, ale není dlouhodobým řešením. Současná vláda počítá s tím, že tento stav udrží do roku 2009, potom o osudu ústavů a vůbec o roli státu v případě hypotéční krize rozhodne nová vláda a Kongres.

Současní akcionáři postižených ústavů nepřicházejí o své vlastnické nároky, nicméně s těmi mohou přijít až v poslední řadě, po věřitelích a držitelích preferenčních akcií.

Foto: archiv Týdne

Další čtení

Cena mědi je na rekordu, zdolala 5,37 USD za libru, částečně kvůli obavám z cel

Ekonomika
26. 3. 2025

ČNB podle očekávání nechala úroky beze změny, koruna na to nereagovala

Ekonomika
26. 3. 2025
ilustrační foto

Nemáte na vlastní bydlení? Nejste v tom sami, míní většina Čechů

Ekonomika
26. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ