Zahraniční obchod České republiky skončil v loňském listopadu přebytkem 14,5 miliardy korun, což byl meziročně o 15,6 miliardy korun lepší výsledek.
Vývoz po 12 měsících poklesu stagnoval, dovoz byl meziročně nižší o osm procent. Obrat zahraničního obchodu se meziročně snížil o 15,7 miliardy na 375,2 miliardy korun, ve srovnání s ostatními měsíci roku 2009 dosáhl ale nejvyšší hodnoty, oznámil dnes Český statistický úřad.
Příznivě saldo ovlivnil především růst aktiva v obchodě se stroji a dopravními prostředky, kde vzrostlo aktivum o pět miliard korun. Na zlepšení přebytku se však podílely všechny třídy zboží s výjimkou obchodu s nápoji a tabákem, kde přebytek klesl o 0,1 miliardy Kč. Loňský listopad měl o jeden pracovní den více než stejný měsíc roku 2008.
"Listopadový přebytek zahraničního obchodu znamená lepší výsledek, než kolik v průměru očekával trh," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek. "Exportům pomohla především vyšší poptávka ze zahraničí stimulovaná fiskálními impulsy typu šrotovné, jehož konec ovšem bude působit v nadcházejících měsících zcela opačně. Za nižšími dovozy stojí nevýrazná ekonomická aktivita a slabá spotřebitelská poptávka," uvedl.
ČTĚTE TAKÉ: Bilance 2009: Bankroty firem se zdvojnásobily
Oslabení koruny vůči euru mělo za následek pokles zahraničního obchodu vyjádřeného v eurech - vývoz se snížil o 2,5 procenta a dovoz o 10,3 procenta. Naproti tomu posílení koruny ve vztahu k dolaru znamenalo růst vývozu o 14,2 procenta a dovozu o 5,1 procenta.
Se státy Evropské unie byla bilance kladná 47,1 miliardy korun a meziročně o 8,4 miliardy korun vyšší. S nečlenskými státy EU bylo saldo pasivní 32,6 miliardy korun, přičemž deficit se meziročně zlepšil o 7,2 miliardy korun. Schodek klesl v obchodě s Čínou o 3,8 miliardy korun, Ruskem o 1,8 miliardy a Norskem o 1,5 miliardy korun. Přebytek stoupl v obchodě s Francií o dvě miliardy korun, Británií o 1,8 miliardy, Španělskem o 1,7 miliardy, Slovenskem o 1,3 miliardy a Německem o miliardu korun. Přechodem z pasiva do aktiva se zlepšila bilance obchodu s Maďarskem. Zhoršila se naopak obchodní bilance s Polskem (změna z přebytku do schodku) a Nizozemskem, kde ČSÚ uvádí pokles přebytku o 1,2 miliardy korun.
ČTĚTE TAKÉ: Český průmysl v srpnu padal pomaleji. Stavebnictví rostlo
Za posledních dvanáct měsíců v porovnání s předchozími dvanácti měsíci klesl vývoz o 15,1 procenta a dovoz o 18,3 procenta. Obchodní bilance skončila přebytkem 141,3 miliardy korun a přebytek byl o 67,8 miliardy korun vyšší. Dlouhodobě saldo pozitivně ovlivnil pokles schodku v obchodě s minerálními palivy o 52 miliardy Kč, chemickými výrobky o 12,5 miliardy korun a růst přebytku v obchodě s polotovary a materiály o 20,1 miliardy korun, surovinami o 9,9 miliardy korun, nápoji a tabákem o 0,3 miliardy korun. Negativní dopad na bilanci mělo hlavně snížení aktiva v obchodě se stroji a dopravními prostředky o 23 miliard korun, průmyslovým spotřebním zbožím o 1,4 miliardy korun a zvýšení deficitu v obchodě s potravinami a živými zvířaty o 1,8 miliardy korun a živočišnými a rostlinnými oleji a tuky o 1,3 miliardy korun.
Kladné saldo se státy EU se snížilo o 4,5 miliardy korun, se státy mimo EU byl schodek menší o 72,3 miliardy korun. Přebytek vzrostl v obchodě s Německem o 50,4 miliardy korun, schodek klesl v obchodě s Ruskem o 26,3 miliardy korun, Čínou o 22,5 miliardy korun, Japonskem o 16,7 miliardy korun a Ázerbájdžánem o 11,7 miliardy korun.
V lednu až listopadu 2009 klesl vývoz o 15,4 procenta a dovoz o 19,2 procenta. Obchodní bilance vykázala přebytek 150,4 miliardy Kč, který byl meziročně o 74,1 miliardy korun větší, vedl dnes ČSÚ.
Ilustrační foto: archiv TÝDNE, Profimedia.cz