Zásah Fedu poslal americké akcie na mnohaletá maxima

Ekonomika
14. 9. 2012 10:05
Americké burzy dosáhly díky stimulaci Fedu několikaletých maxim (ilustrační foto).
Americké burzy dosáhly díky stimulaci Fedu několikaletých maxim (ilustrační foto).

Americké akcie reagovaly na rozhodnutí centrální banky USA (Fed) přikročit k razantní stimulaci slabé ekonomiky výrazným vzestupem a jejich hlavní indexy skončily na mnohaletých maximech. Oznámení o nalévání dalších peněz do ekonomiky naopak výrazně oslabilo kurs dolaru.

V závěru newyorského obchodování Dow Jonesův index vzrostl o 1,55 procenta na 13 539,86 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 získal 1,63 procenta a uzavřel na 1459,99 bodu. Oba hlavní indexy skončily nejvýše od prosince 2007, tedy od doby, kdy v USA začala poslední ekonomická recese. Index technologického trhu Nasdaq zpevnil o 1,33 procenta na 3155,83 bodu, maximum od listopadu 2000.

Fed ve snaze oživit ekonomiku a chabý trhu práce rozhodl, že bude nakupovat hypoteční cenné papíry za zhruba 40 miliard dolarů (750 miliard Kč) měsíčně. V těchto nákupech hodlá pokračovat, dokud se podstatně nezlepší situace na trhu práce a citelně neklesne nezaměstnanost. Fed také uvedl, že své úrokové sazby, které jsou od finanční krize téměř na nule, zřejmě nezvýší minimálně do poloviny roku 2015.

Trh na oznámení reagoval zvýšenou aktivitou a čtvrteční obchodování bylo při objemu 8,14 miliardy akcií nejrušnější od 22. června. Růst táhly akcie sektorů financí, průmyslových materiálů a energetiky a svého minimálně ročního maxima dosáhlo téměř 600 titulů. Na nový rekord 682,98 USD se vyhoupl kurs nejhodnotnější americké firmy Apple, kurs americké dvojky Exxon Mobil se vyšplhal na čtyřleté maximum.

Nasdaq byl naposledy tak vysoko roku 2000."Na zapojení do hry čekala spousta peněz a krok Fedu podnítil investory, aby je vrhli na trh," řekl agentuře Reuters Tim Ghriskey z investiční společnosti Solaris Asset Management. Akcie ale rostly už v minulých měsících v očekávání podpůrných kroků světových centrálních bank a index S&P díky tomu od počátku června získal už téměř 11 procent.

Na devizovém trhu dolar po kroku Fedu prohloubil pokles. Jeho kurs vůči euru se propadl na nové minimum za více než čtyři měsíce a proti japonskému jenu sestoupil na nové sedmiměsíční minimum. Třetí kolo razantní měnové stimulace výrazně zvýšilo ochotu investorů jít do rizikových aktiv, což oslabuje pozici dolaru, vnímaného jako bezpečná měna.

Dolar vůči euru v závěru klesl o 0,7 procenta na 1,2984 USD, což bylo jeho minimum od 9. května. Vůči jenu oslabil o 0,4 procenta na 77,48 JPY a předtím sestoupil až na 77,11 JPY, nejníže od 9. února.

Evropa stejně nadějná

Podobně optimisticky reagovaly na rozhodnutí Fedu západoevropské akciové trhy, v pátek zahájily výrazným vzestupem a jejich souhrnný index vystoupil na maximum za 14 měsíců.

Index FTSEurofirst 300 otevřel růstem o 1,2 procenta na 1119,6 bodu. Na takové úrovni byl naposledy v červenci loňského roku.

Růst v Evropě v pátek vedly akcie surovinového sektoru, který závisí na růstu globální ekonomiky a těží z růstu cen surovin.

"Trh je nyní zahlcen penězi. Nastává přesun od potravin a dalších defenzivních akcií k akciím cyklických sektorů a bank, který může trvat šest měsíců," řekl agentuře Reuters Justin Haque z makléřské firmy Hobart Capital Markets.

Právě před týdnem posílily burzy v USA i Evropě díky obdobnému odhodlání Evropské centrální banky, jež oznámila, že bude skupovat krátkodobější dluhopisy možná i v neomezeném objemu. Výrazně tehdy i teď rostly rovněž akcie na burzách v Asii.

Autor: - red -, ČTK Foto: serenitbee (CC BY-SA 2.0)

Další čtení

Chyby v daňovém přiznání? Dají se opravit, ale pozor na termíny a skrytá rizika

Ekonomika
9. 5. 2025

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ