Země eurozóny si od začátku letošního roku na finančních trzích půjčily už rekordních 110 miliard eur (asi 2,87 bilionu korun). Informuje o tom dnešní vydání ekonomického listu Financial Times (FT). S dalším zadlužováním se ale zvyšují i sazby úvěrů, což je zvlášť
nebezpečné pro finančně nejslabší členy. Podle analytiků jsou totiž nuceni platit za rostoucí deficity i vyšší cenu.
Vysoké zadlužování už s obavami nesledují pouze analytici, ale také investoři. Tedy lidé, od kterých si vlády půjčují. Někteří z investorů už dokonce dali najevo, že pokud si další peníze budou chtít půjčit země, jako je Řecko, Portugalsko, Španělsko, Irsko či Itálie, tak už to bude za vyšší úrok než dosud.
"Problém ohrožení státních financí je teprve na začátku. Země s vysokými dluhy budou muset platit stále vyšší úroky, když budou vydávat další dluhopisy," varovala globální ředitelka divize fixních příjmů ve finanční společnosti Axa Investment Managers Theodora Zemeková.
ČTĚTE TAKÉ: Ceny v eurozóně vyletěly nahoru
Největším problémem z celé eurozóny je nyní Řecko, které přiznalo, že po celé léta falšovalo statistiky. Nakonec se ukázalo, že rozpočtový deficit Řecka přesahuje 12 procent hrubého domácího produktu, přičemž pravidla EU povolují deficit maximálně do tří procent HDP. Dodržování těchto limitů je klíčové, pokud má být zachována finanční stabilita eurozóny.
Řecko uvedlo, že trvá na svém emisním programu, přestože finanční trhy jsou z toho nervózní. Obavy investorů jsou dobře patrné při pohledu na vývoj výnosů státních obligací. Minulý týden se výnos vyšplhal na nejvyšší úroveň za posledních deset let. Výnos se pohybuje opačně k ceně dluhopisů, takže když cena klesá, protože o papír není zájem, výnos se zvyšuje.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková