Země, která <span>přesvědčila Roubiniho:</span> Jižní Korea

Ekonomika
31. 5. 2009 09:00
Jižní Korea je údajně horkým kandidátem na nejrychlejší úprk z krize.
Jižní Korea je údajně horkým kandidátem na nejrychlejší úprk z krize.

Jižní Korea je údajně horkým kandidátem na nejrychlejší úprk z krize.Americký ekonom Nouriel Roubini, jemuž se pro jeho pesimismus ohledně současné krize často přezdívá "doktor Zhouba", má konečně svého "černého koně". Je jím Jižní Korea, která podle něj nemá k ekonomickému zotavení daleko.

Roubini tak překvapivě vyzdvihl zemi, kterou v posledních dnech média prezentují v ne příliš lichotivém světle. Raketový test KLDR, sebevražda bývalého prezidenta i zprávy o bublině na akciovém trhu zadělaly na nepěkné titulky. Protiváhou těmto událostem je tak Roubiniho vyjádření, podle něhož je Jižní Korea na nejlepší cestě z krize.

Ponaučení pro příště

"Aktuální data signalizují počátek ekonomického oživování, přičemž růst by mohl jít do kladných čísel již v druhém čtvrtletí," prohlásil ekonom podle Bloombergu na konferenci v Soulu.

Roubini, který jako jeden z mála varoval před příchodem globální krize, zdůvodňuje, proč má podle něj Jižní Korea "náskok před ostatními".

Asijská krize v letech 1997-98 téměř zdevastovala tamní ekonomiku a donutila vládu přijmout "ponižující" pomoc od Mezinárodního měnového fondu (MMF). Zároveň to však představitele země přimělo učinit během posledních deseti let důrazné změny v ekonomicko-politickém systému. Podle Roubiniho tak hospodářství země může v příštím roce růst o více než 1,5 procenta.

Newyorský profesor ekonomie Roubini při svém projevu v Soulu.Dřívější zkušenost se dnes ukázala být "štěstím v neštěstí". Korejská vláda (na rozdíl od mnoha jiných) dokázala vyhodnotit a přiznat rozsah problémů. Neváhala nechat padnout slabé firmy i banky a jejich bilance rychle očistila od špatných aktiv. Díky tomu byla Korea první asijskou zemí, která se z krize dostala a splatila MMF své závazky, uvedl Roubini.

Korea: nutná inspirace pro USA

Ekonom poukazuje na to, že přestože americká vláda utrácí biliony dolarů na pomoc ekonomice, jejím představitelům se uznání veřejnosti nedostává. Daleko důležitější jsou kroky k obnovení důvěry mezi zástupci firem, investory a spotřebiteli, a to se v Koreji povedlo, zdůrazňuje.

Ani Jižní Korea však není zcela bezproblémová. Zejména slabá domácí poptávka přetrvává v důsledku silné závislosti na amerických konzumentech. Existuje zde prostor pro zvýšení vládních výdajů i snížení úrokových měr. Nutno však dodat, že bez zotavení americké ekonomiky (která je zhruba čtrnáctkrát větší než ta korejská) není uzdravení těch ostatních dost dobře možné.

Korea již dokázala, že krize může být příležitostí pro změnu. Jen ji nepromarnit.

Foto: Jo Yong-Hak, ČTK/AP

Autor: -bar-

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ