Země trpí! Křesťanští lídři kritizovali touhu po zisku

Ekonomika
1. 9. 2017 16:22
Bartoloměj I. .
Bartoloměj I. .

Ekologickou krizi způsobuje nezodpovědné nakládání se zdroji planety a bezbřehá touha po zisku. Ve svém pátečním prohlášení to uvedli nejvyšší představitelé římskokatolické a ortodoxní církve. Světové vůdce přitom vyzvali, aby na tuto krizi společně reagovali. Zdůraznili také, že klimatickými změnami nejvíce trpí ti nejchudší.

"Země nám byla svěřena jako úžasný dar a odkaz, za který všichni sdílíme zodpovědnost," napsali papež František a konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I., který zaujímá nejvlivnější postavení mezi ortodoxními církvemi.

Křesťanští duchovní jsou přesvědčeni, že člověk zaujal vůči přírodě "morálně úpadkový" přístup. "Naše nenasytná touha manipulovat a kontrolovat omezené zdroje planety a naše chtivost neomezeného zisku na trzích - to vše nás odcizilo původnímu účelu stvoření. Již nerespektujeme přírodu jako sdílený dar, považujeme ji za soukromý majetek," poznamenali u příležitosti Světového dne modliteb za péči o stvoření.

Podle obou mužů má tento přístup dlouhodobé tragické důsledky. Změny klimatu dopadají hlavně na nejchudší, upozornili v textu zveřejněném na webu rozhlasové stanice Radio Vaticana.

"Naléhavě vyzýváme všechny odpovědné osoby, aby vyslyšely pláč Země a řešily potřeby marginalizovaných, ale především aby reagovaly na prosbu miliónů (lidí) a podpořily světový konsensus pro uzdravení našeho zraněného stvoření," napsali na závěr prohlášení. Trvalé řešení ekologické krize vyžaduje kolektivní spolupráci založenou na upřednostnění solidarity, dodali.

Agentury AP a Reuters připomínají, že prohlášení se sice výslovně neobrací na žádnou zemi ani osobu, ale přichází poté, co nový americký prezident Donald Trump ohlásil odchod Spojených států z Pařížské dohody o ochraně klimatu z roku 2015.

Trumpův krok vyvolal takřka bezvýhradně kritické reakce po celém světě. Zklamání a rozhořčení vyjádřili politici, zástupci řady firem i vědci.

Dohoda, kterou podepsalo 195 zemí včetně ČR, si za hlavní cíl klade prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Podle Trumpa přestavuje dohoda pro americkou ekonomiku neúměrnou finanční zátěž. USA patří spolu s Čínou k největším znečišťovatelům ovzduší na světě.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP/Balazs Mohai

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ