Švýcaři <span>uzavřeli vyšetřování</span> českých uhlobaronů

Ekonomika
20. 3. 2009 21:30
Kauzu vyšetřovala česká policie deset let, potom ji odložila.
Kauzu vyšetřovala česká policie deset let, potom ji odložila.

Kauzu vyšetřovala česká policie deset let, potom ji odložila.Švýcarská prokuratura uzavřela vyšetřování kauzy privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Podle vyšetřovatelů jsou aktéři transakce podezřelí ze čtyř hospodářských trestných činů, včetně padělání dokumentů a praní špinavých peněz. Uvedl to server iHNed.cz s odvoláním na mluvčí generální prokuratury Švýcarské konfederace Walburgu Burovou.

Ve zprávě švýcarské prokuratury se podle webu píše, že je vyšetřováno šest Čechů, z nichž dva mají i švýcarské občanství, a jeden Belgičan. Hlavními osobami operací jsou podle informací Hospodářských novin tehdejší ředitel dolů Antonín Koláček, českošvýcarský podnikatel Jiří Diviš a bývalý vysoký manažer Mezinárodního měnového fondu Jacques de Groot.

Švýcarská prokuratura také nařídila švýcarským bankám zablokovat peníze, které mohou dle jejího vyšetřování pocházet z možné trestné činnosti. Celkem prý bylo zablokováno asi 700 milionů švýcarských franků (zhruba 13,4 miliardy korun). Burová současně oznámila, že detailní popis podezřelých transakcí předala Nejvyššímu státnímu zastupitelství a švýcarští prokurátoři se v nejbližších dnech sejdou i s českými kolegy.

"To, že už je vyšetřování skončeno, je pro nás novinka," řekla mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Renata Malinová. Nejvyšší státní zástupkyně se svými švýcarskými protějšky ale komunikuje a schůzka se chystá. "Už byl domluven termín," řekla Malinová.

Česká policie vyšetřovala transakce spojené s ovládnutím dolů téměř deset let. Případ nakonec odložila.

Jak to bylo s Mosteckou uhelnou společností
Mostecká uhelná společnost, předchůdce Mostecké uhelné, a.s., vznikla v listopadu 1993 spojením bývalých státních podniků Doly a úpravny Komořany, Doly Ležáky a Doly Hlubina. Společnost několikrát změnila vlastníka. V roce 1998 v ní největší podíl patřil Appian Group. V roce 2003 ji od investičního fondu Appian Central Europe Development Investment Funds PCC Limited koupili Antonín Koláček (40 procent), Luboš Měkota (40 procent), Petr Pudil (deset procent) a Vasil Bobela (deset procent), v roce 2006 podíly převedli na firmu Czech Coal N. V., registrovanou v Nizozemsku. Ve stejném roce odkoupil menšinový podíl prostřednictvím kyperské společnosti Indoverse Czech Coal Investments Limited podnikatel Pavel Tykač.

Ilustrační foto: archiv Týdne

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

České automobilky americká cla na auta moc nezasáhnou. Dodavatele dílů už ano

Ekonomika
27. 3. 2025

E.ON nabízí pomoc při sdílení energií. Jeho služba je zdarma

Ekonomika
27. 3. 2025
ilustrační foto

Kdo doplatí na Trumpova cla na auta? PŘEHLED světových výrobců a dovozců

Ekonomika
27. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ