Švýcarsko chce zrušit nouzové zásoby kávy, není životně důležitá

Ekonomika
11. 4. 2019 11:47
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Švýcarsko plánuje zrušit národní nouzové zásoby kávy, které drží několik desetiletí, protože kávové boby již nepovažuje za důležité pro přežití lidí. Vyplývá to z návrhu, který zveřejnila vláda k veřejnému vyjádření, napsala tisková agentura. 

Švýcarsko zřídilo systém nouzových rezerv mezi první a druhou světovou válkou, aby země byla připravena na možný nedostatek v případě války, přírodního neštěstí nebo epidemií. Firma Nestlé, výrobce instantní kávy Nescafé, a další dovozci, pražírny a prodejci musejí podle zákona skladovat pytle nepražené kávy.

Švýcarsko se zásobuje také dalšími základními produkty, jako je cukr, rýže, jedlý olej nebo krmivo pro zvířata.

Finální rozhodnutí

Podle návrhu by povinnost skladovat kávu měla skončit v roce 2022. Firmy by tyto zásoby mohly využít podle svého uvážení. Finální rozhodnutí o zrušení zásob by mohlo padnout v listopadu.

"Federální úřad pro zásobování národního hospodářství usoudil, že káva není nezbytná pro život. Káva nemá téměř žádné kalorie, a nepřispívá tak z fyziologického hlediska k zajištění výživy," uvedla vláda.

Povinné rezervy

O povinné rezervy kávy se ve Švýcarsku nyní stará 15 společností. Činí zhruba 15 300 tun, což vystačí zhruba na tři měsíce. Země má 8,5 milionu obyvatel a roční spotřeba na osobu zde podle údajů mezinárodní organizace kávy ICO činí zhruba devět kilogramů. V Británii je to v průměru 3,3 kilogramy na osobu a v USA 4,5 kilogramu.

Ne každý však se zrušením strategických rezerv kávy souhlasí. Organizace Reservesuisse, která dohlíží na zásoby potravin v zemi, požádala vládu, aby své doporučení přehodnotila. Tvrdí, že 12 firem chce nadále uchovávat nouzové zásoby, částečně kvůli tomu, že současný systém posiluje dodávkový řetězec. Někteří také tvrdí, že se věnuje málo pozornosti přínosu kávy pro zdraví díky obsahu antioxidantů a vitaminů.

Švýcarsko financuje povinné zásoby z poplatku za dovoz kávových bobů, který činí 3,75 franku (85 korun) z každých 100 dovezených kilogramů. Ročně tak získá na kompenzace pro firmy, které kávu skladují, 2,7 milionu CHF.

Autor: ČTK , ReutersFoto: , Pixabay.com/Alexas_Fotos

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ