Raketový růst
Tahouny světového růstu budou Srí Lanka, Egypt či Peru
04.06.2011 09:00
Dosavadní tahouny světové ekonomiky – Čínu a Indii – zpomalí boj s rostoucími cenami zboží a služeb. Výsledkem boje centrálních bank proti inflaci bude klesající výhled růstu jejich ekonomik.
Se zpomalením růstu hrubého domácího produktu (HDP) pak možná přestanou být akcie těchto zemí tak přitažlivé, jako tomu bylo doteď. Americká banka Citibank však nabízí řešení. Nový report banky identifikuje země, u nichž se očekává akcelerace ekonomického růstu do roku 2050.
Níže uvedené státy budou pravděpodobně v příštích desetiletích tahouny světového růstu. Charakteristiky jednotlivých států zahrnují HDP, demografické ukazatele a klíčová socioekonomická rizika jednotlivých zemí.
1. Srí Lanka
Předpokládaný průměrný roční růst do roku 2050: 5,5 %
Rizika: Populace na Srí Lance dosáhne nejvyšší úrovně - 22,2 milionu obyvatel - kolem roku 2035, do roku 2050 se očekává pokles počtu obyvatel na 21,7 milionu. Země potřebuje poválečnou rezoluci, aby se zamezilo politické nestabilitě v dlouhodobém horizontu.
Výhody: Srí Lanka překonala občanskou válku o osvobození Tamilských tygrů (LTTE) a je na cestě ke stabilní ekonomice.
2. Egypt
Předpokládaný průměrný roční růst do roku 2050: 5 %
Rizika: Egypt potřebuje svou ekonomiku liberalizovat, snížit velkou míru nezaměstnanosti a smazat velké nerovnosti v příjmech. Frustrace dosáhla vrcholu skrze občanské nepokoje a Mubarakovo vyhnání. Politická nestabilita však zůstává i přes novou vládu stálým rizikem této země.
Výhody: Těží z početné skupiny obyvatel v produktivním věku. Do roku 2050 se očekává růst o 60,8 procenta.
3. Bangladéš
Předpokládaný průměrný roční růst do roku 2050: 6,3 %
Rizika: Zemi sužují problémy v oblasti zdravotnictví a vzdělání a v kvalitě jejích institucí a služeb. Také by nutně potřebovala lepší vládu.
Výhody: Bangladéš je mladá země s obrovským potenciálem pracovní síly. Na rozdíl od Číny má rostoucí populaci v produktivním věku a očekává se nárůst z 93 milionů v roce 2010 na 136 milionů v roce 2050.
4. Peru
Předpokládaný průměrný roční růst do roku 2050: 4 %
Rizika: V nadcházejících prezidentských volbách by se mohl dostat k moci Ollanta Humala. Investoři se strachují, neboť by mohl i přes své sliby, že bude pokračovat v reformách, zhatit snahy o liberalizaci trhu a znárodnit klíčová průmyslová odvětví. Hrozí riziko stávek horníků a přetrvává problém narkomafie. V Peru populační růst zpomalil, v roce 2050 dosáhne populace asi 48 milionů.
Výhody: Peru je země bohatá na měď a zlato. Zaznamenala i zvýšení přílivu přímých zahraničních investic.
5. Kolumbie
Předpokládaný průměrný roční růst do roku 2050: 3,8 %
Rizika: Kolumbijská vláda zavádí rázná opatření proti obchodu s drogami, stále se však nachází ve válce proti Revolučním ozbrojeným silám Kolumbie (FARC), pro něž jsou charakteristické únosy a teroristické činy.
Výhody: Prezident Juan Manuel Santos prosazuje politické změny sahající od úprav licenčních poplatků v ropném průmyslu až po ozdravení veřejných financí. Jeho válka proti drogovým gangům je celosvětově uznávaná. S&P v poslední době zvýšila rating země, co se týče zadlužení, na úroveň investičního stupně.
Dále čtěte na Investiční web.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.