Tempo růstu nájemného loni ve velkých městech většinou zpomalilo

Ekonomika
5. 1. 2020 08:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Meziroční tempo růstu nájemného v největších městech Česka loni většinou zpomalilo. Například v Praze u nejžádanější dispozice 2+KK kleslo z deseti na 3,1 procenta. Nájem v těchto bytech byl v průměru 16 500 korun měsíčně. V Brně byl zhruba o pětinu nižší, v Liberci a Ostravě o dvě pětiny. Vyplývá to z údajů portálu Ideální nájemce.cz.

"Trh s nájemním bydlením kopíruje do jisté míry ekonomickou situaci České republiky. Bytů je nedostatek, zároveň rostou platy a lidé si tak mohou dražší bydlení dovolit. Svou roli také hrají hypotéky, které jsou pro řadu potenciálních zájemců v současné době hůře dostupné," uvedl spoluzakladatel služby Ideální nájemce.cz Martin Březina.

U bytů 1+KK loni kleslo v Praze tempo růstu nájemného ze sedmnácti procent na 1,7 procenta. U kategorie 3+KK loni stagnovalo, zatímco v roce 2018 vzrostlo o pět procent.

V Brně tempo růstu nájemného neklesalo tak výrazně jako v hlavním městě. U bytů 1+KK se snížilo z dvanácti procent na 5,2 procenta, v případě 2+KK ze čtyř procent na 3,8 procenta, u bytů 3+KK tempo dokonce vzrostlo ze tří procent na 5,9 procenta.

"Brno je za Prahou nejdražším místem k bydlení. Zájem o nájemní byty roste v souvislosti s počtem významných firem, které ve městě podnikají. Svou roli hrají i studenti vysokých škol, kteří často nechtějí bydlet na kolejích nebo tam nesehnali volný pokoj," doplnil Březina.

V Ostravě se loni tempo růstu nájemného u bytů 2+KK snížilo z devatenácti na 4,7 procenta. U třípokojových bytů nájmy dokonce klesly, a to o 7,7 procenta. V Plzni předloni vzrostlo nájemné u dvoupokojových bytů téměř o pětinu. Loni růst klesl na 4,8 procenta.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Černý Tomáš

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ