Tošovský <span>byl na pohovoru</span> v měnovém fondu

Ekonomika
19. 9. 2007 08:00
Josef Tošovský v Basileji
Josef Tošovský v Basileji

Josef Tošovský v BasilejiMezinárodní měnový fond by jako hlavní správce globálního finančního systému měl mít důvěru všech svých členů, jak z rozvinutého, tak z rozvojového světa. Organizace také potřebuje nový příjmový model. Uvedl to Josef Tošovský při svém pohovoru před výkonnou radou MMF, na kterém načrtl svoji vizi dalšího postupu MMF, napsala agentura Reuters.

Tošovský, bývalý guvernér České národní banky, je jedním ze dvou kandidátů na úřad šéfa MMF. Jeho kandidaturu navrhlo Rusko. Druhý kandidát, bývalý ministr financí Francie Dominique Strauss-Kahn, kterého navrhla Evropská unie, bude mluvit o svých vizích ve čtvrtek.

Podle jednoho z členů Výkonné rady, který si přál zůstat utajen, ukázal Tošovský během pohovoru, že je velmi dobře obeznámen se situací a má vše dobře promyšleno. Tošovský zveřejnil hlavní body svého projevu, protože tak chce přispět k otevřenému procesu výběru nového ředitele.

Tošovský uvedl, že nedávné problémy na americkém trhu s rizikovými hypotékami, které ovlivnily úvěrovou politiku bank, jsou jedním z příkladů, jak se problémy v jedné zemi mohou rozšířit do dalších. Vzhledem ke své univerzální členské základně má MMF dobrou pozici k tomu, aby pomohl zvládnout následky těchto problémů.

Rozpočet MMF podle Tošovského potřebuje nejprve určit hlavní aktivity fondu. Teprve poté by se měl zabývat tím, jak získat finance na tyto aktivity. Chtěl by také změnit model příjmů, protože současným modelem vlastně instituce trestá ty, kterým se podaří ustát nebo předejít finančním krizím.

Hlavní prací MMF má být dozor, včetně dozoru nad směnnými kurzy. Důležité však je i to, aby fond při analýzách politiky směnných kurzů zacházel se všemi svými členy stejně.

Nový šéf MMF má být zvolen do konce tohoto měsíce. Výkonná rada zatím nestanovila přesné datum volby nového ředitele, napsala agentura Reuters.

Evropa a Spojené státy se o vrcholné pozice v MMF a Světové bance (SB) tradičně dělily. EU vybírala šéfa fondu a USA určovaly, kde bude řídit Světovou banku. Proti tomuto systému se ale postavilo několik velkých rozvíjejících se ekonomik, které chtějí mít v řízení těchto institucí větší slovo. Ke kritikům dosavadní podoby výběru patří i Rusko.

MMF vznikl v roce 1945, aby udržoval finanční a ekonomickou stabilitu, předcházel krizím a pomáhal zemím, které se dostanou do finančních potíží. V začátcích se fond soustředil na potřeby USA, Evropy a Japonska, ale během času zesílil jeho význam pro rozvojový svět, který zažil v posledních desetiletích prudký vzestup.

Ilustrační foto: Jan Schejbal 

Autor: ČTK

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ