Třetí pilíř: k čemu jsou a jak fungují předdůchody?

Ekonomika
18. 3. 2013 07:30
Předdůchody mají pomáhat lidem, kteří těsně před odchodem do důchodu přijdou o práci (ilustrační foto).
Předdůchody mají pomáhat lidem, kteří těsně před odchodem do důchodu přijdou o práci (ilustrační foto).

Předdůchody mají pomáhat lidem, kteří přijdou v předdůchodovém věku o práci. Pokud budou místo podpory čerpat své peníze naškudlené v "penzijku" nebo doplňkovém penzijním spoření, stát za ně bude platit zdravotní pojištění a doba v předdůchodu se jim bude počítat, jako kdyby platili pojištění sociální. Na rozdíl od předčasného důchodu jim tedy nebude rapidně klesat státní penze. Má to ovšem celou řadu podmínek a nějaké háčky.

Začátek nového roku také odstartoval nové finanční produkty, které nám mají pomoci se zabezpečením peněz na penzi. Necháme dnes stranou takzvaný druhý pilíř a podíváme se do pilíře třetího, v němž se k penzijnímu připojištění (zakonzervovanému; už ho není možné sjednávat) přidalo takzvané doplňkové penzijní spoření. Ale ani jemu se nebudeme věnovat v plné šíři, zaměříme se výhradně na jednu jeho součást, takzvané předdůchody.

Když říkáme takzvané, myslíme na to, že v zákoně o doplňkovém spoření nikde takové slovo nenajdete. Je to jen populární označení snad z dílny ministerstva financí. Má své výhody - je stručné, postihuje jeden výrazný aspekt toho, co pojmenovává. Má však i nevýhody, totiž jistou - snad až zavádějící - podobnost s označením předčasný důchod. Peníze.cz případným terminologickým nejasnostem čelí jazykovým koutkem vpravo.

O předdůchod může zažádat jen ten, kdo se dostatečně přiblíží důchodovému věku. Kdy můžete do důchodu, vám poví kalkulačka na Peníze.cz

Předdůchody jsou speciální případ "starobní penze na určenou dobu" vyplácené z prostředků, které má člověk v doplňkovém penzijním spoření (může si je tam případně také "přelít" z penzijního připojištění). Jejich smyslem je poněkud ulevit lidem, kteří přijdou pár let před důchodem o práci a novou budou jen těžko shánět. Člověk ve věku chvíli před důchodem má na trhu práce velmi omezené možnosti už dnes - a jen těžko si lze představit, jak bude jednou shánět práci třeba pětašedesátiletý člověk, kterému ovšem pořád bude pět roků do penze chybět...

Ona úleva spočívá zejména v tom, že za člověka, který si nechá vyplácet předdůchod, bude stát hradit zdravotní pojištění a doba od začátku pobírání předdůchodu do dosažení penzijního věku se považuje z hlediska placení sociálního pojištění za takzvanou vyloučenou dobu, to jest počítá se do let, která si člověk musí "odsloužit", aby mu vůbec byla penze přiznaná, a "nerozmělňuje" mu vyměřovací základ pro výpočet důchodu.

A pak je tu, na to bychom po úplnost neměli zapomenout, ještě úleva pro stát: nezaměstnaný totiž pobírá podporu v nezaměstnanosti a stát za něj platí zdravotní pojištění. "Předdůchodcům" stát podporu vyplácet nebude muset - a to se státní kase jednoznačně vyplatí.

Pokračování článku, který vznikl ve spolupráci s www.penize.cz a jehož autorem je Ondřej Tůma, čtěte ZDE.

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ