Pracovní rádce
Tři chytré tipy, které můžou vaši kariéru převrátit naruby
09.09.2012 07:30
Napadlo vás někdy udělat si vedle seznamu úkolů i seznam zákazů? Nebo někoho šikovnějšího poprosit, aby vám vysvětlil, jak si můžete ušetřit čas u počítače? Nenapadlo? Tak všeho nechte a čtěte.
Ať už teď po prázdninách nastupujete do prvního zaměstnání, nebo vás naopak čeká poslední sezona před odchodem do důchodu, nejspíš by vám nevadilo vydělat si o něco víc a mít o něco méně nervů. Což?
Nejsem žádný guru osobního rozvoje a nechci vás krmit řečmi o tom, že stačí poslouchat své srdce a štěstí a peníze přijdou. Prdlačky. Přečtěte si radši místo podobných hemzů tři méně provařené, ale o to chytřejší a praktičtější tipy od lidí, kteří ve svých oborech něco dokázali.
Naučte se líp s počítačem. Stačí na to půl dne
"Najděte geeka. Někoho, kdo rozumí Gmailu, Outlooku, Excelu a dalším rozšířeným nástrojům. Zaplaťte mu za to, že si vedle vás na hodinu sedne a bude vás sledovat při práci. Pak se ho zeptejte na pět věcí, kterými si můžete ušetřit hodinu denně. Ať už po vás bude chtít za odměnu cokoliv, vrátí se vám to do týdne." - Seth Godin, podnikatel, nakladatel a spisovatel
Žasnu, kolik lidí nezná klávesové zkratky, dokonce ani CTRL + C(izí) a CTRL +V (lastní). Kolik zmatlíků nejdřív otevře Seznam.cz a teprve tam do vyhledávacího pole vyťuká adresu stránek.
Miliony hodin každý den jen v téhle zemi přijdou vniveč zbytečným šudláním myši. Že se vás to netýká? Ale týká. Možná posíláte důležité zprávy přes ICQ namísto e-mailem a pak se divíte, že zapadají - nebo že se ve firmě nikdo nedokáže na nic soustředit. Možná se každý měsíc půl dne plácáte s tabulkou, kterou by samo vyplnilo jednoduché makro. Možná nevíte, co všechno umí najít Google a co všechno spočítá Wolfram Alpha (PDF). Že je Evernote na pamatování spolehlivější než vlastní hlava a Dropbox na přesun a zálohování souborů jednodušší než flashka.
Najděte si geeka. Nešetřete a zaplaťte mu půl dne trénování. Možná díky tomu do konce kariéry vyděláte o statisíce víc, možná ne - ale jistojistě si už odpoledne ušetříte nervy.
Pokračování článku, jehož autorem Michal Kašpárek a který vznikl ve spolupráci se serverem Finmag.cz, čtěte ZDE.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.