Tři procenta lidí v EU někdo podvedl při nákupu online

Ekonomika
7. 2. 2017 09:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Tři procenta lidí v Evropské unii se stala obětí podvodu při nákupu v internetových obchodech. Mnoho spotřebitelů například přichází o své peníze proto, že nakupují v e-shopech, které neuvádějí žádné kontaktní údaje ani podmínky nákupu. Jde přitom o základní znak podvodu nebo neférových obchodníků, uvedlo u příležitosti Dne bezpečnějšího internetu 2017 Evropské spotřebitelské centrum ČR (ESC).

"Poslední dobou se na nás obrátila řada lidí, kteří se nechali zlákat nabídkou profesionálně a evropsky vyhlížejícího e-shopu a zakoupili na něm obuv, oblečení, kabelku či parfém. Vůbec přitom nevěnovali pozornost tomu, že prodejce neuvádí všeobecné obchodní podmínky ani jakékoli kontaktní údaje," sdělil Ondřej Tichota z ESC. Za kontaktní údaj přitom nelze podle něj považovat pouhý kontaktní formulář.

Dnes už prý neplatí, že podvodníka značí špatná jazyková úprava webu či inzerátu v češtině nebo jiném evropském jazyce. Někteří asijští prodejci si například zakládají weby s koncovkou .de, což evokuje, že e-shop je německý. Kupní smlouva se ale evropským právem neřídí a spotřebitel ztrácí právo na odstoupení od smlouvy bez udání důvodu či reklamaci.

Podle Evropského statistického úřadu je nárůst počtu Čechů, kteří nakupují online, za poslední čtyři roky nejvyšší v EU. Zatímco v roce 2012 jich nakoupilo online 32 procent, loni to bylo už 47 procent. Průměr v EU je ale stále o dvě procenta vyšší. Po internetu nakupuje nejvíc Britů a Dánů, a to více než 80 procent.

Průměrná útrata při nákupu online je od 100 do 500 eur (od 2700 do 13 500 korun). Indikátorem důvěryhodnosti obchodu mohou být podle Tichoty i možnosti zaplacení. Mezi spolehlivé se počítají platby kartou na zabezpečených platebních bránách nebo přes systémy elektronických peněženek. Návod, jak ověřit důvěryhodnost prodejce a předejít podvodům, nabízí ESC na svém webu.

Evropské spotřebitelské centrum ČR bezplatně pomáhá spotřebitelům řešit spory s podnikateli z jiných zemí EU, Norska a Islandu. Poskytuje informace o právech spotřebitelů na jednotném trhu. Je členem sítě Evropských spotřebitelských center (ECC-Net). Je financované Evropskou komisí a Českou obchodní inspekcí, při níž česká pobočka sítě působí.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Nová tramvaj pro Prahu zahájí v sobotu zkušební jízdy bez cestujících

Ekonomika
25. 4. 2025

Brněnský Honeywell se bude podílet na dvou evropských obranných projektech

Ekonomika
25. 4. 2025

V ČR vznikla nová poradenská skupina ETL Vision

Ekonomika
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ