Třináct důkazů, proč bude globalizace zhoubou ekonomiky

Ekonomika
27. 10. 2012 07:15
Přinese globalizace zhoubu ekonomiky?
Přinese globalizace zhoubu ekonomiky?

Současný systém propojených globálních řetězců je považován za samozřejmost. Kvůli němu však dluhová krize eurozóny brzy ovládne celý svět. David Korowitz, fyzik a odborník na analýzu ekonomických systémů, nedávno publikoval svou 78stránkovou práci nazvanou Trade-Off: Financial System Supply-Chain Cross-Contagion: a study in global systemic collapse. Nejdůležitější Korowitzovy postřehy jsou shrnuty v následujících 13 bodech.

Korowitz identifikuje rostoucí rizika spojená s fungováním globálních finančních a obchodních systémů. Pomocí komplexní systémové analýzy vysvětluje, jak může během několika týdnů další velký ekonomický šok (například pád velké banky nebo vystoupení země z eurozóny) vyvolat nákazu, která se rychle rozšíří přes světové dodavatelské řetězce a zapříčiní nezvratný globální ekonomický kolaps.

Korowitz varuje, že v další krizi nepomůže ani geografická diverzifikace, ani bohatství. Všichni budeme společně na jedné lodi, která se potápí.

1. Počet propojení v globální ekonomice rapidně roste. V roce 2005 byly na světě 2 miliardy propojených zařízení, o pět let později se číslo ztrojnásobilo a v roce 2015 by podle odhadů mělo dosáhnout 16 miliard. Nepřehlédnutelná je také propojenost ve výrobě - malé součástky jsou vyráběny na různých místech, následně jsou skládány do větších částí a propojovány do konečných produktů. Takových vazeb najdeme v současném světě desítky miliard.

2. Představa, že máme světovou ekonomiku pod kontrolou, je omyl. Desítky miliard vazeb v dodavatelských řetězcích nedokáže nikdo monitorovat, natož jim porozumět.

3. Finanční šoky se mohou šířit světem během několika sekund. Příklady jsou pád Lehman Brothers v roce 2008 nebo akciový "flash cash" před dvěma lety. Trhy jsou hluboce propojené.

4. Města neudržují nouzové zásoby jídla a nezbytných potřeb. Zásoby moderních měst by lidem vystačily na pouhé tři dny. Vyspělé ekonomiky využívají efektivní logistické metody "just-in-time". Firmy dodávají zboží v reálném čase automaticky podle přicházejících signálů o měnící se poptávce. Nebezpečí "just-in-time" se skrývá v tom, že se nevytvářejí zásoby pro nepředvídané situace.

Pokračování článku, jehož autorkou je Michaela Toperczerová a který vznikl ve spolupráci s Investičním webem, čtěte ZDE.

Autor: - red -Foto: ČTK/AP

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ