Turecká ekonomika se zotavuje po recesi vyvolané loňskou měnovou krizí. Ve druhém čtvrtletí meziročně zeslábla jen o 1,5 procenta a tedy méně, než čekali analytici. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se hrubý domácí produkt (HDP) už podruhé za sebou dokonce zvýšil, vyplynulo z údajů, které zveřejnil turecký statistický úřad.
Analytici odhadovali, že ekonomika ve druhém kvartálu meziročně klesne o dvě procenta. Údaj o růstu za první čtvrtletí byl navíc upraven směrem nahoru na 1,6 procenta. První rychlý odhad ještě počítal s růstem jen 1,3 procenta. Turecké hospodářství se do recese, jak se označují dva poklesy HDP za sebou, dostalo ve druhé polovině loňského roku.
Loňskou měnovou krizi vyvolaly obavy z diplomatické pře Ankary s Washingtonem a pochybnosti o nezávislosti centrální banky. Skončily tak roky stavebního boomu poháněného levným zahraničním kapitálem.
I přes současné oživení by ale letošní hospodářský růst země měl podle odhadů analytiků zaostat za očekáváním vlády. Ta předpokládala celoroční růst ekonomiky na 2,9 procenta.
Turecká centrální banka se v současnosti snaží pod nátlakem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana povzbudit ekonomiku snižováním úrokových sazeb, napsala agentura DPA. Koncem července klesla základní úroková sazba na 19,75 procenta z 24 procent. Krátce předtím byl vyměněn šéf centrální banky.
Jak připomněla agentura Reuters, snížit úroky umožnil centrální bance i pokles inflace. Ten nastal navzdory tomu, že turecká lira letos odepsala 9,6 procenta. Loni lira klesla o 30 procent a následně prudce oslabila i domácí poptávka.