Česká republika loni zaostávala za světovým průměrem v nárůstu počtu zahraničních turistů. V žebříčku turisticky nejnavštěvovanějších zemí v roce 2010 se tak její pozice mírně zhoršila a nevešla se do první třicítky, uvedl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura.
Podle Českého statistického úřadu v loňském roce do Česka přijelo o pět procent více turistů než v roce 2009. Celosvětový průměr růstu návštěv ale vystoupal na 6,6 procenta. "Není žádné umění, dosáhnout nárůstu po krizi," řekl Okamura. Slušný výsledek pro Českou republiku by podle něj musel překročit zmíněných 6,6 procenta.
Pro srovnání Okamura uvedl Rakousko, které loni navštívilo 22 milionů turistů a mezi nejčastějšími turistickými destinacemi zaujalo jedenáctou příčku. Do podobně velkého Česka naproti tomu v loňském roce přijelo 6,3 milionu hostů.
Nejvíce turistů podle šetření národních statistických úřadů loni navštívilo Francii, celkem 76,8 milionu lidí. Na druhém místě se umístily Spojené státy s 59,75 milionu hostů. Ze třetí pozice odsunula Čína s 55,67 milionu návštěvníků Španělsko, které se v loňském roce umístilo čtvrté s 52,68 milionu příjezdů ze zahraničí.
Česko podle Okamury ve srovnání s jinými turistickými destinacemi zaostává kvůli problémům s drobnou kriminalitou, nepoctivostí taxikářů a směnárníků a také kvůli nedostatečně rozvinuté turistické infrastruktuře v českých regionech, které zahraniční turisty vůbec nelákají. Turistický ruch se tak soustřeďuje zejména do Prahy, kam v loňském roce přijelo 63 procent všech zahraničních turistů, uvedl Okamura.