Tvrdý brexit postihne v ČR strojírenství i automobilový průmysl

Ekonomika
19. 8. 2019 15:33
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Případný odchod Británie bez dohody (tzv. tvrdý brexit) by v České republice nejvíce postihl vedle automobilového průmyslu i strojírenství, konkrétně dovoz a vývoz reaktorů, kotlů a mechanických přístrojů. Výrazně by byl zasažený také obchod s elektronikou. V případě brexitu bez dohody by se totiž na dovoz zboží na straně EU i Británie začala aplikovat standardní dovozní cla a zvýšila by se administrativa spojená se zajišťováním celního odbavení a skládání celních záruk. Uvedené obory přitom tvoří největší objem obchodní výměny mezi Českem a Británií. Vyplývá to ze studie PwC, o které firma informovala v tiskové zprávě.

Britský premiér Boris Johnson chce zemi vyvést z EU letos k 31. říjnu. Hrozí, že odejde bez dohody, pokud Brusel nebude souhlasit s žádostí o změnu vyjednané smlouvy o odchodu. EU úpravy dohody odmítá. Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR by české firmy kvůli brexitu bez dohody mohly přijít asi o 30 miliard korun. Další desítky miliard by ekonomika ČR ztratila kvůli nižším firemním investicím.

"Automobily tvoří největší objem dovozů i vývozů ve vztahu ke Spojenému království. Průměrná výše cla u osobních aut je deset procent. U většiny autodílů se clo pohybuje mezi třemi a 4,5 procenta. Druhým nejsilnějším odvětvím je strojírenství, konkrétně dovozci a vývozci reaktorů, kotlů a mechanických přístrojů s nejčastějším clem ve výši zhruba 5,5 procenta. Třetí nejobjemnější oblast je elektronika, u které se nejčastější sazba cla pohybuje okolo šesti procent," uvedl konzultanta PwC Česká republika v oblasti daní Aleš Reha.

Významným dopadem podle něj budou i velká zdržení na hranicích, která mohou ovlivnit plynulost výroby v několika týdnech či měsících po brexitu. "Zákazníci tedy mohou očekávat zpožďování dodávek," dodal.

Brexit by přitom podle studie mohl v Evropě způsobit podobné dopady, jakými aktuálně prochází americko-čínský obchod. Podle PwC dovoz zboží z Číny na americký trh poklesl ve srovnání s předchozím rokem přibližně o 15 procent. Studie zároveň uvádí, že pokles dovozu z Číny na druhé straně vytvořil příležitost pro jiné, když obchod s Bangladéšem, Indonésií, Malajsií, Jižní Koreou, Taiwanem, Thajskem a Vietnamem vzrostl o vice než 16 procent. "PwC upozorňuje, že podobné problémy čekají v případě tvrdého brexitu i Spojené království a české firmy, které na britském trhu obchodují," uvedla společnost.

Podle ekonoma společnosti PwC Mika Jakemana je obchodní válka mezi USA a Čínou důkazem nedokonalosti cel jakožto nástroje pro řešení obchodní nerovnováhy. "Pokud chcete řešit obchodní nerovnováhu, jsou dvoustranné tarify nedokonalým nástrojem. Nahrazením dovozu z jedné země jen vytváříte problém jinde. V důsledku americko-čínské celní války se dokonce Vietnam stal ve vztahu k USA konkurenceschopnějším než Čína," uvedl.

Podle studie je navíc alarmující, že k ochlazení ekonomiky dochází najednou na nejen na čínském, ale i evropském a americkém trhu. "V roce 2018 jsme byli svědky nejrychlejšího a nejvíce synchronního růstu od poslední globální finanční krize. Podobně jednotné je ale i zpomalování růstu. Spojené státy zatím těží z loňského jednorázového snížení daní. Čínská vláda ale postupně ochlazuje své hospodářství a zpomalily i ekonomické výsledky eurozóny," uvedl Jakeman.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/Elionas2

Další čtení

ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Výrobce Nutelly Ferrero koupí za 3,1 miliardy USD americkou firmu WK Kellogg

Ekonomika
11. 7. 2025

Trump oznámil nová cla pro osm zemí, Evropská unie mezi nimi není

Ekonomika
9. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ