Údajný "otec" bitcoinu: Nemám s tím nic společného!

Ekonomika
7. 3. 2014 09:31
Je nalezený Nakamoto skutečně téměř až mytickým tvůrcem bitcoinu?
Je nalezený Nakamoto skutečně téměř až mytickým tvůrcem bitcoinu?

Zakladatelem populární internetové měny bitcoin je prý Dorian Prentice Satoši Nakamoto, žijící v Kalifornii. Tvrdí to časopis Newsweek. Nakamoto však popírá, že by měl s touto měnou cokoliv společného. O existenci bitcoinu se dozvěděl teprve před třemi týdny, kdy časopis Newsweek kontaktoval jeho syna.

Měna bitcoin vznikla v roce 2009 a totožnost jejího tvůrce byla od počátku záhadou. Autor byl znám pouze jako Satoši Nakamoto, toto jméno však bylo všeobecně považováno za pseudonym.

Ve čtvrtek napsala agentura Newsweek, že mýtického Nakamota našla. Narozdíl od romantických představ mladého technologicky nadaného Japonce z Tokia, je čekal stárnoucí Japonec žijící v Americe který, i přes svůj majetek v hodnotě 400 milionů dolarů, si žije poměrně jednoduchý život. Podle Newsweek bydlí v malém domě a jezdí Toyotou Corollou. "Už s tím nemám co dělat. Teď to řídí jiní lidé," říkal údajně Nakamoto. V pátek ovšem svoji výpověď změnil: "Nemám s tím nic společného." 

Nakamoto uvedl, že po čtvrtečním zveřejnění článku v časopisu Newsweek začal být jeho dům bombardován telefonáty. K domu se sjel zhruba tucet novinářů, Nakamoto však chtěl hovořit pouze s jedním a vybral si reportéra agentury AP, kterého také požádal o "oběd zdarma".

Nakamoto poté v rozhovoru zopakoval, že k měně bitcoin nemá žádný vztah. Podle AP několikrát zaměnil slovo "bitcoin" za "bitcom". Nakamoto hovořil také o svém životě, práci a rodině. Uvedl například, že se narodil v Japonsku a do Spojených států se přestěhoval v roce 1959.

"Nezaznamenali jsme žádný přesvědčivý důkaz, že identifikovaná osoba je tvůrcem bitcoinu," uvedla skupina Bitcoin Foundation, která podporuje bitcoin jako alternativní platidlo.

Reportérka Leah McGrathová Goodmanová, která Nakamota objevila, však trvá na svém přesvědčení, že skutečně jde o autora bitcoinu. Popírá i Nakamotovo tvrzení, že některé jeho výroky ve svém článku chybně interpretovala.

Měna bitcoin je navržena tak, aby ji nemohly ovlivňovat vlády ani centrální banky. Kybernetické mince "razí" či "těží" síť počítačů se specializovaným softwarem, naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.

Kurz bitcoinu je však vysoce nestabilní a podléhá extrémním výkyvům. Důvodem je i to, že bitcoin není všeobecně uznávanou a přijímanou měnou a pohyby jeho hodnoty ukazují, že je považován spíše za vysoce spekulativní investici. Kritici měny bitcoin často upozorňují na její zneužitelnost pro praní špinavých peněz.

V poslední době se navíc objevují problémy v obchodování s touto měnou. Přední bitcoinová burza Mt. Gox byla minulý týden nucena ukončit činnost a požádat o bankrotovou ochranu, když kvůli hackerskému útoku na své počítačové systémy zřejmě přišla o veškeré virtuální mince investorů. Tento týden z podobného důvodu ukončila činnost i burza Flexcoin.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ