Unie odběratelů chce být protiváhou energetickým gigantům
21.08.2023 15:50
Nově vzniklá Unie odběratelů má za cíl hájit zájmy spotřebitelů energií. Nezisková organizace se sídlem v Praze chce pomáhat odběratelům v obtížné situaci turbulentního energetického trhu a chce lobbovat za zájmy běžných spotřebitelů, například i při přípravě příslušné legislativy. Předsedou unie byl zvolen Ondřej Doležal, který v minulosti působil jako energetický poradce předsedy senátu Miloše Vystrčila. Od roku 2020 se podílel na úpravách nedostatků v tehdy připravované novele energetického zákona, která v konečné senátní verzi výrazně posílila práva odběratelů.
"Nepřehlednost energetického trhu, různé finty a kličky dodavatelů představují pro mnoho domácností a firem velký problém. Chceme proto sdružit odběratele energií, aby mohli lépe hájit své zájmy a zlepšovat podmínky na trhu. Stejně jako v minulosti i nadále budu usilovat o férovější a transparentnější trh energií," uvedl nově zvolený předseda Ondřej Doležal, který dříve také působil jako energetický konzultant na Ministerstvu zdravotnictví, pracoval pro státní společnosti ČEPRO a síť čerpacích stanic Eurooil. Jako energetický expert pracoval například pro město Čáslav, Světlá nad Sázavou a tisíce jiných menších odběratelů.
Mezi hlavní cíle Unie odběratelů bude patřit odhalování a upozorňování na protiprávní jednání dodavatelů a jejich zprostředkovatelů. "Cílíme na nápravu poškozených práv zákazníků. Ať už se jedná o neoprávněně vystavené sankce, opakované zdražování fixovaných produktů či jiných obstrukcí, které mají jen poškodit odběratele a vysát z nich peníze," vysvětlil Ondřej Doležal s tím, že lidé mohou přes webové stránky unie psát o svých problémech. Na stejném místě najdou také soubor již řešených případů, ze kterých mohou získat informace, jak ve svém případě postupovat.
Unie podporuje komunitní energetiku
Unie odběratelů také na svých stránkách vyjadřuje jasnou podporu pro tzv. komunitní energetiku. "Na současném trhu jde o jediný typ projektů, které lidem umožňují se aktivně podílet na výstavbě a využití elektřiny v místech jejich života. To může pomoci stabilizovat trh a naplno rozvinout energetický potenciál jednotlivých regionů," doplňuje Ondřej Doležal. Cílem je oslabit přílišnou závislost na velkých centrálních dodavatelích a vrátit rozhodování o energiích zpět jejich spotřebitelům.
1