Úřady práce: Nezaměstnanost žene lidi až k sebevraždám

Ekonomika
13. 6. 2013 06:43
Rekvalifikace a dlouhé hledání pracovní příležitosti mnohým berou naději (ilustrační foto).
Rekvalifikace a dlouhé hledání pracovní příležitosti mnohým berou naději (ilustrační foto).

Počet mladých lidí, kteří nemají dokončené střední vzdělání a skončí na úřadu práce, se zvyšuje. K těm, kteří střední školu či učiliště nedokončili, protože je nebavila nebo na ni nestačili, v průběhu nedávné krize přibyla další skupina - mladí lidé, kteří nemohou studovat z ekonomických důvodů. Vyplývá to z průzkumu mezi 577 vedoucími zaměstnanci úřadu práce, který provedl nedávno Výzkumný ústav práce a sociálních věcí.

"V řadě případů se stává, že oba rodiče v průběhu krize ztratili zaměstnání a nemohou si dovolit financovat nadále studium (odhadem dítě stojí, pokud je škola či učiliště mimo obec, měsíčně cca tři tisíce korun)," konstatovali autoři průzkumu a z něj vyplývající studie Tomáš Sirovátka a Ivona Šimíková.

V jednom z trvale nezaměstnaností nejpostiženějších okresů se podle nich například odhaduje, že z 1500 dětí na středních školách jich v posledních dvou letech předčasně ukončilo střední školu zhruba 850.

Krize přitom přivedla na rozdíl od předchozího období do řad nezaměstnaných kromě lidí bez kvalifikace i vyučené zaměstnance. Ti se snažili najít novou práci i za cenu velkých osobních ústupků. Byli například ochotni přistoupit na místa s nižší kvalifikací či v úplně jiném oboru, dojíždět na větší vzdálenost a v některých regionech i slevit v požadavcích na vyšší mzdu.

"Nicméně u některých nových nezaměstnaných se po opakovaných neúspěších při hledání zaměstnání a zejména pak po účasti v programech, kde byli připraveni pro pracovní místa, projevilo zklamání a skepse, vedoucí buď k silným negativním psychickým dopadům (objevily se i sebevraždy), nebo k rezignaci na hledání zaměstnání," dodávají autoři studie.

Pomohly by rekvalifikace

Průzkum se však nezaměřoval pouze na vývoj pracovního trhu během krize a po ní, ale i na to, jak s nezaměstnaností bojovat. Vedoucí pracovníci úřadů práce mimo jiné kritizovali, že lidi od přijetí práce často odrazovala kombinace vysokých sociálních dávek a nízkých mezd. "Vedoucí pracovníci úřadů práce se příliš neklonili ke snížení podpor v nezaměstnanosti anebo dávek hmotné nouze. Naproti tomu se jasně přikláněli k tomu více diferencovat podpory v nezaměstnanosti podle předchozí doby zaměstnání a spíše podporují i větší diferenciaci podle doby nezaměstnanosti," konstatují autoři studie.

Jako významné opatření v boji s nezaměstnaností pro období krize se podle průzkumu "jeví zlepšování dopravní obslužnosti v regionech, bez velkých rozdílů mezi regiony. Na druhém místě je to podpora českým podnikům prostřednictvím přednostního přidělování státních zakázek, následuje podpora podnikům při dočasném vysazení aktivit, podpora středního a malého podnikání, odstraňování administrativních bariér podnikání".

Vedoucí pracovníci úřadů práce také kladli velký důraz na rekvalifikace, a to i přesto, že v rozhovorech, které autoři podnikli se zprostředkovateli, občas zaznívala skepse k jejich účinkům pro část nezaměstnaných. "My máme problém v našem regionu s rekvalifikacemi. Když ten trh práce nikoho nechce, tak na co ty lidi rekvalifikovat? Když ty firmy najednou mají úsporné režimy a nepřibírají ...," konstatovala jedna ze zaměstnankyň úřadu práce.

Další čtení

ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Výrobce Nutelly Ferrero koupí za 3,1 miliardy USD americkou firmu WK Kellogg

Ekonomika
11. 7. 2025

Trump oznámil nová cla pro osm zemí, Evropská unie mezi nimi není

Ekonomika
9. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ