Úroda zemědělských plodin na Slovensku letos klesne. Nejvíc u kukuřice

Ekonomika
26. 9. 2017 15:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Úroda většiny hlavních zemědělských plodin na Slovensku bude letos oproti loňsku nižší. Vyplývá to z odhadu slovenského statistického úřadu. Největšího výpadku dosáhne sklizeň kukuřice, přibližně na úrovni minulého roku se udrží úroda brambor. Farmáři již dříve upozornili, že úrodu ovlivní kromě jiného sucho.

Sklizeň kukuřice na Slovensku bude podle nejnovějšího odhadu statistiků o více než třetinu nižší než loni, a to navzdory větší oseté ploše. Dosáhnout by měla zhruba 1,12 milionu tun. Přibližně čtvrtinový pokles sklizně čekají statistici u cukrové řepy, o desetinu bude nižší úroda slunečnice. Zhruba o dvě procenta na 156 400 tun by se měla snížit sklizeň brambor, byť průměrné hektarové výnosy stoupnou. Ve srovnání s loňskem slovenští farmáři totiž pěstují brambory na menší ploše.

Podle dřívějšího odhadu úroda obilí na Slovensku klesne o pětinu oproti loňsku, kdy byla sklizeň nejvyšší od roku 1994. Nedostatek obilí ale zemi nehrozí. Očekávaná úroda na úrovni 2,5 milionu tun je podle farmářů o asi milion tun vyšší než roční spotřeba obilí v zemi.

Lepší výsledky sklizně ve srovnání s loňskem se čekají u řepky a sóje, a to díky větší oseté ploše těchto plodin.

Letošní úrodu na Slovensku podle tamní zemědělské a potravinářské komory ovlivnily výkyvy počasí, jako například mrazy na jaře a také sucho, které výrazně postihlo některé regiony země.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ