Průzkum
V Česku firmy používají elektromobily čtyřikrát méně, než je průměr EU
12.11.2020 17:30
Bateriové elektromobily v Česku v současnosti využívají jen čtyři procenta firem, což je čtyřikrát méně, než je evropský průměr. Prodeje elektromobilů přitom letos stouply trojnásobně na 1888 aut a poptávka po hybridech se zvýšila o dvě pětiny. Nejvíce používaným alternativním pohonem ve firemních flotilách je stlačený zemní plyn CNG a plně hybridní pohon. Vyplývá to z průzkumu společnosti Arval a údajů Svazu dovozců automobilů.
Ačkoli auta na CNG jezdí v českých firmách stejně hojně jako ve zbytku EU, u hybridů za ostatními evropskými zeměmi zaostáváme. Elektromobily a plug-in hybridy využívají firmy v tuzemsku jen zřídka.
"Přestože prodeje elektromobilů a plug-in hybridů v Česku strmě rostou, ve srovnání s Evropou je Česko stále na konci evropského žebříčku. U plug-in hybridů nás překonávají i státy jako Polsko, Turecko nebo Rusko," uvedl konzultant Arvalu Tomáš Kadeřábek. V tuzemských firmách tak stále jezdí 54 procent aut na naftu a 42 procent na benzin.
Rozšíření nabídky u dodavatelů aut
Zvýšení podílu alternativních pohonů lze podle odborníků očekávat s rozšiřováním jejich nabídky u tradičních dodavatelů do firemních vozových parků. Například Škoda začala letos nabízet Superb jako plug-in hybrid, stejně jako i nejnověji model Octavia. Zároveň uvedla zcela elektrický Enyaq. Volkswagen zase vedle eGolfu začal nabízet novou elektrickou řadu ID. Toyota nabízí hybrid u téměř každé modelové řady a nově přišla i s plug-in hybridy.
Právě u Toyoty podíl firemních zákazníků výrazně roste. "Za poslední rok se zvýšil zhruba o deset procentních bodů a v současnosti tvoří téměř 60 procent našich klientů. Právě firmy také častěji sahají po hybridním pohonu, který dokáže výrazně ušetřit provozní náklady a šetří životní prostředí. Vozy s hybridním pohonem si také drží velmi dobrou zůstatkovou hodnotu. Každý druhý vůz Toyota, který směřuje do firemních flotil, je hybrid," uvedl generální ředitel Toyoty v ČR Martin Peleška.
Co brání jejich většímu pořizování?
Vedle stále vysoké pořizovací ceny brání většímu rozvoji elektroaut nízká hustota dobíjecích stanic a také délka nabíjení vozů. "Elektromobily jsou dostupné ve stále širší nabídce modelů, což nám umožní každoročně jejich počet ve flotile zdvojnásobit. Jejich rozvoji v tuzemsku by pomohla další zvýhodnění, například nižší či po vzoru jiných zemí nulové zdanění užívání služebního vozu pro soukromé účely. Spolu s vozem by pak leasingové společnosti měly dodávat i wallboxy pro dobíjení doma či v práci a v budoucnu i jednotný čip pro dobíjení na veřejných dobíjecích stanicích," dodal Kadeřábek.
Tuzemský trh osobních aut kvůli epidemii koronaviru klesá o více než pětinu. Ze 165 154 vozů prodaných za deset měsíců nakoupily firmy 73 procent.
1