V Česku přibylo boháčů, přes milion dolarů má 16 tisíc lidí

Ekonomika
22. 9. 2011 12:20
V Česku žije přes 16 tisíc lidí jejichž majetek přesahuje 18 milionů korun.
V Česku žije přes 16 tisíc lidí jejichž majetek přesahuje 18 milionů korun.

V Česku loni vzrostl počet dolarových milionářů o více než 29 procent, přes milion dolarů mělo 16 200 lidí. Vyplývá to ze zprávy firem Capgemini a Merrill Lynch Global Wealth Management, kterou prezentovala Capgemini. V tuzemsku tak bylo více boháčů, než například v sousedním Polsku.

Celosvětově se počet lidí s majetkem přesahujícím milion dolarů loni zvýšil o 8,2 procenta na 10,9 milionu, a překonal tak úroveň před krizí v roce 2007. Jejich finanční bohatství vzrostlo o 9,7 procenta na 42,7 bilionů dolarů (783 bilionů korun).

"Rostoucí počet velmi bohatých lidí v ČR reflektuje fakt, že loni se ekonomická situace mírně zlepšila. Druhým důvodem je to, že v české společnosti se postupně rozevírají nůžky mezi domácnostmi s nízkými a vysokými příjmy," řekl analytik Patria Finance David Marek. Vyšší počet tuzemských dolarových milionářů než například v sousedním Polsku podle něj souvisí s tím, že HDP na osobu je v Česku o 29 procent vyšší než v Polsku, což více než kompenzuje rozdíl v celkové velikosti populace.

V USA, Japonsku a Německu je 53 procent všech milionářů. Vedou USA s 3,1 milionu boháčů. Mezi 12 zeměmi s nejvíce boháči se poprvé objevila Indie. Oblast Asie a Tichomoří také poprvé předstihla v počtu milionářů i ve výši investovatelného majetku Evropu a zaujímá druhé místo za severní Amerikou.

V Evropě vzrostlo množství boháčů o šest procent na 3,1 milionu lidí. Jejich majetek se zvýšil o sedm procent na 10,2 bilionu USD. Asie rostla o 9,7 procenta na 3,3 milionu milionářů. Jejich majetek pak stoupl o 12 procent na 10,8 bilionu dolarů. Největší nárůst milionářů zaznamenaly Hong Kong, Vietnam, Polsko, Srí Lanka a Švédsko.

"Největší nárůsty zaznamenaly asijské země. Během krize asijské země zaznamenaly nejmenší pokles HDP a po krizi naopak nejvíc rostly," Jiří Briford z české pobočky Capgemini.

Zhruba dvě procenta milionářů tvoří mladí lidé do 31 let. Dalších 15 procent lidé mezi 31 a 45 lety. Největší podíl žen mezi milionáři je v severní Americe, kde tvoří 37 procent bohážů. V druhém Japonsku mají ženy podíl 32 procent.

Celosvětová tržní kapitalizace se zvýšila o 18 procent na 55 bilionů dolarů. Milionáři stále investují hlavně do akcií a komodit. Podíl investic do akcií stoupl o čtyři procentní body na 33 procent. V roce 2012 očekávají bohatí lidé zvýšení svého vlastního kapitálu, ale zároveň nižší míru jeho alokace do nemovitostí a hotovosti nebo vkladů.
jsa fd jw

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ