V Česku přibylo boháčů, přes milion dolarů má 16 tisíc lidí

Ekonomika
22. 9. 2011 12:20
V Česku žije přes 16 tisíc lidí jejichž majetek přesahuje 18 milionů korun.
V Česku žije přes 16 tisíc lidí jejichž majetek přesahuje 18 milionů korun.

V Česku loni vzrostl počet dolarových milionářů o více než 29 procent, přes milion dolarů mělo 16 200 lidí. Vyplývá to ze zprávy firem Capgemini a Merrill Lynch Global Wealth Management, kterou prezentovala Capgemini. V tuzemsku tak bylo více boháčů, než například v sousedním Polsku.

Celosvětově se počet lidí s majetkem přesahujícím milion dolarů loni zvýšil o 8,2 procenta na 10,9 milionu, a překonal tak úroveň před krizí v roce 2007. Jejich finanční bohatství vzrostlo o 9,7 procenta na 42,7 bilionů dolarů (783 bilionů korun).

"Rostoucí počet velmi bohatých lidí v ČR reflektuje fakt, že loni se ekonomická situace mírně zlepšila. Druhým důvodem je to, že v české společnosti se postupně rozevírají nůžky mezi domácnostmi s nízkými a vysokými příjmy," řekl analytik Patria Finance David Marek. Vyšší počet tuzemských dolarových milionářů než například v sousedním Polsku podle něj souvisí s tím, že HDP na osobu je v Česku o 29 procent vyšší než v Polsku, což více než kompenzuje rozdíl v celkové velikosti populace.

V USA, Japonsku a Německu je 53 procent všech milionářů. Vedou USA s 3,1 milionu boháčů. Mezi 12 zeměmi s nejvíce boháči se poprvé objevila Indie. Oblast Asie a Tichomoří také poprvé předstihla v počtu milionářů i ve výši investovatelného majetku Evropu a zaujímá druhé místo za severní Amerikou.

V Evropě vzrostlo množství boháčů o šest procent na 3,1 milionu lidí. Jejich majetek se zvýšil o sedm procent na 10,2 bilionu USD. Asie rostla o 9,7 procenta na 3,3 milionu milionářů. Jejich majetek pak stoupl o 12 procent na 10,8 bilionu dolarů. Největší nárůst milionářů zaznamenaly Hong Kong, Vietnam, Polsko, Srí Lanka a Švédsko.

"Největší nárůsty zaznamenaly asijské země. Během krize asijské země zaznamenaly nejmenší pokles HDP a po krizi naopak nejvíc rostly," Jiří Briford z české pobočky Capgemini.

Zhruba dvě procenta milionářů tvoří mladí lidé do 31 let. Dalších 15 procent lidé mezi 31 a 45 lety. Největší podíl žen mezi milionáři je v severní Americe, kde tvoří 37 procent bohážů. V druhém Japonsku mají ženy podíl 32 procent.

Celosvětová tržní kapitalizace se zvýšila o 18 procent na 55 bilionů dolarů. Milionáři stále investují hlavně do akcií a komodit. Podíl investic do akcií stoupl o čtyři procentní body na 33 procent. V roce 2012 očekávají bohatí lidé zvýšení svého vlastního kapitálu, ale zároveň nižší míru jeho alokace do nemovitostí a hotovosti nebo vkladů.
jsa fd jw

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ