V kauze nákupu plynu padla obžaloba

Ekonomika
7. 1. 2020 15:27
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Státní zástupce v pondělí obžaloval jednoho člověka z krácení daní a legalizace výnosů z trestné činnosti v souvislosti s nákupy zemního plynu pro Pražskou plynárenskou. Na webu o tom v úterý informovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze. Podle žalobce způsobil obžalovaný Česku škodu 204 milionů korun, hrozí mu až deset let vězení. Pražská plynárenská v minulosti uvedla, že v případu se stala obětí podvodu.

"Dne 6. 1. 2020 byla k Městskému soudu v Praze podána obžaloba na jednu vazebně stíhanou fyzickou osobou pro zvlášť závažný zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby a zločin legalizace výnosů z trestné činnosti. Žalovaná trestná činnost se týká uskutečněných obchodů se zemním plynem, kterými měla být způsobena České republice, zastoupené Specializovaným finančním úřadem, škoda zkrácením daně z přidané hodnoty v celkové výši 204 milionů korun," uvedl státní zástupce Ondřej Trčka.

Server SeznamZprávy v minulosti informoval o tom, že policie prověřovala, jak městská společnost Pražská plynárenská nakupovala za stamiliony korun v roce 2015 plyn přes německou burzu. Případ zpracovával právě Specializovaný finanční úřad, podle nějž šlo o rozsáhlé podvody s DPH provedené organizovanou skupinou.

Server uvedl, že policisté prověřovali obchody Pražské plynárenské s firmou B&A Capital Trading mezi dubnem a říjnem 2015. Ve zmíněném období Pražská plynárenská zaplatila společnosti B&A Capital Trading za plyn víc než 970 milionů korun. Pražskou plynárenskou, kterou stoprocentně vlastní hlavní město, v té době vedl její současný ředitel Pavel Janeček. Město po volbách v roce 2014 řídila koalice ANO s ČSSD a Trojkoalicí.

Neměla licenci

B&A Capital Trading ještě pod jiným názvem vznikla v říjnu 2014. V dubnu následujícího roku podle policejního vyšetřování představenstvo Pražské plynárenské pověřilo ředitele Janečka a dalšího tehdejšího člena představenstva Aloise Těšitele, aby podepsali s B&A Capital Trading smlouvy. Pražská plynárenská přitom sama finančnímu úřadu přiznala, že B&A Capital Trading neměla od Energetického regulačního úřadu (ERÚ) licenci na obchod s energiemi, napsal server.

Firma navíc nebyla na německé burze registrována a plyn do Prahy dodávala mateřská společnost B&A Capital Limited, která sídlí v Británii, uvedl server. B&A Capital Trading podle představenstva Pražské plynárenské dodávala plyn prostřednictvím německé platformy NCG, kde obchodují i další významné energetické společnosti.

Peníze od Pražské plynárenské posílala B&A Capital Trading podle finančního úřadu na účty firem, které sídlily většinou na virtuálních adresách, neplatily daně a s úřadem nekomunikovaly.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Švancara Petr

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ