V uplynulém pololetí klesly ceny mobilního volání o desetinu

Ekonomika
27. 3. 2012 13:24
Mobilní volání zlevňuje, tvrdí šéf Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák.
Mobilní volání zlevňuje, tvrdí šéf Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák.

Průměrné ceny mobilního volání v České republice v loňském pololetí proti roku 2010 klesly o deset procent na 2,51 koruny za minutu. Firmy volaly o 23 haléřů levněji, naopak domácnosti za 2,94 koruny za minutu, uvedl předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavel Dvořák. 

Podle Dvořáka jde o skutečně realizované ceny na českém trhu a nikoliv o nabídkové ceny operátorů. Od roku 2007 se průměrná cena volání snížila téměř o dvě pětiny z více než čtyř korun za minutu. 

ČTÚ v posledních měsících čelil kritice kvůli údajně vysokým cenám v porovnání s ostatními evropskými zeměmi. Podle poslance a předsedy podvýboru pro ICT Jana Husáka (TOP 09) je v Česku cena volání šestkrát až 13krát vyšší než v jiných evropských zemích. Podle srovnání Evropské komise jsou ale ceny zhruba na evropském průměru.

Úřad se chystá během roku snížit poplatky, které si platí mezi sebou operátoři za volání do mobilních sítí ze současných 1,08 koruny za minutu na 55 haléřů. Dvořák upozornil na to, že pokles poplatku se ale v koncových cenách projevuje jen v omezené míře.

Tlak na snižování cen by mohl vyvolat vstup nového mobilního operátora, který by získal potřebné kmitočty z aukce frekvencí uvolněných přechodem na digitální televizní vysílání. Návrh podmínek aukce úřad zveřejnil k diskusi. Se samotnou aukcí, která by mohla vynést kolem deseti miliard korun, počítá na podzim.

Bez virtuálních operátorů

Český telekomunikační úřad se nyní snaží snížit ceny mobilního volání. Už v létě by mohl nařídit současným mobilním operátorům, aby do svých sítí pustili nové hráče. Příští týden by měla rada úřadu schvalovat návrh, který umožní regulaci mobilního trhu a následný vstup takzvaných mobilních virtuálních operátorů, prohlásil Dvořák.

ČTÚ již loni na podzim začal zkoumat stav na trhu mobilního volání a zjistil, že tam panuje nedostatečná konkurence. Proto začal chystat opatření, jež by operátorům nařizovalo povinně vydat velkoobchodní nabídku svých služeb, kterou by mohli využít potenciální virtuální operátoři. Větší konkurence by pak vedla k poklesu cen a nabídce kvalitnějších služeb. Návrh na vytvoření tzv. relevantního trhu již schválil antimonopolní úřad, ale ještě podléhá posouzení Evropskou komisí.    

Vstup virtuálních operátorů, kteří by konkurovali T-Mobilu, Telefónice a Vodafonu s využitím jejich mobilních sítí, je možný již zhruba dva roky, museli by se ale se současnými operátory dohodnout, což se nepovedlo. Podle Dvořáka se objevily pouze tři firmy, které požádaly ČTÚ o pomoc při jednáních, zatím ale bez úspěchu. Podle informací ČTK byly mezi zájemci
Česká pojišťovna a Dial Telecom. Dosud tak v České republice - jako v jedné z mála zemí Evropské unie - žádný virtuální operátor nefunguje

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ