Většina politických stran je za určitých podmínek pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Proti vybudování třetího a čtvrtého bloku, které by podle odhadů stálo 200 až 300 miliard korun, se tradičně vymezují zelení a také Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Vyplývá to z ankety mezi stranami, které mají podle některých průzkumů šanci dostat se do Sněmovny. Bývalý premiér Petr Nečas (ODS) rozšíření elektrárny podporoval, pochybnosti o investici ale měl exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
Rozhodnutí o dostavbě by mohlo podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše padnout na konci roku 2014 nebo v roce 2015. Tendru se účastní česko-ruské konsorcium MIR.1200 a americko-japonská společnost Westinghouse.
Sociální demokracie podmiňuje výstavbu tím, že bude pro ČR "národohospodářsky výhodná". Zároveň chce nejméně do roku 2042 prodloužit životnost jaderné elektrárny Dukovany. Hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše chce nejstarší a "nejšpinavější" uhelné elektrárny nahradit jadernými zdroji.
Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše může být ekonomicky ověřená dostavba Temelína pro českou ekonomiku poptávkovým impulsem. Jednoznačně pro jsou rovněž lidovci. "Dostavbu Temelína podporujeme, ale víme o argumentech, které jí označují za nereálnou a nebereme je na lehkou váhu," řekli zástupci KDU-ČSL.
"Bez jaderné energie si budoucnost neumím představit, protože prolomení těžebních limitů je horším řešením a dovoz ropy a plynu snižuje energetickou bezpečnost země," uvedl na dotaz předseda zemanovců Zdeněk Štengl.
Naopak podle senátora Okamury dostavba Temelína enormně zdraží cenu energie na desítky let dopředu. Okamura podporuje energetickou soběstačnost na co nejnižší úrovni. " Například nákup a instalace panelů na střechy, na solární ostrovní systémy nebo na obecní elektrárnu, která bude zásobovat obec a umožní ji odpojit od veřejné sítě," řekl Okamura.
Proti dostavbě jaderných bloků je tradičně Strana zelených, peníze by raději investovala do zateplování domů. "Varovat by nás měla zkušenost se současným Temelínem: projekt stál nakonec téměř dvojnásobek oproti původnímu plánu," uvedli zelení.
V oblasti celkové energetické koncepce ČSSD prosazuje mimo jiné snižování energetické náročnosti průmyslu a stanovení přísnějších norem na energetické vlastnosti budov. Sociální demokraté chtějí rovněž snížit spotřebu uhlí při topení v domácnostech. Pro snižování energetické náročnosti výroby i spotřeby jsou i komunisté, podle Dolejše by se podíl obnovitelných zdrojů energie měl zvyšovat přiměřeně a bez nárůstu cen energií pro spotřebitele.
"Přiměřená podpora rozvoje obnovitelných zdrojů má svoje opodstatnění, nicméně zvýhodnění jakéhokoliv energetického zdroje nesmí nepřiměřeně zatěžovat spotřebitele a veřejné rozpočty a snižovat konkurenceschopnost české ekonomiky," tvrdí ve svém programu TOP 09. Bývalá vládní strana trvá na zachování strategických energetických firem, jako je ČEZ, ČEPS, ČEPRO, MERO, ve vlastnictví státu.
Podle zelených by se ČR měla opírat o soběstačnou energetiku nezávislou na dovozu ropy, zemního plynu či jaderného paliva. Šanci vidí především z úsporách energie a přechodu na obnovitelné zdroje, jako jsou teplárny na biomasu, bioplynové stanice, větrné, solární a vodní elektrárny.
Většina politických stran je pro dostavbu Temelína
Ekonomika
19. 9. 2013 15:43
Jaderná elektrárna Temelín.
Autor: ČTK Foto: Shutterstock