Více než polovina žen (55 procent) má strach, že se podnikáním neuživí a tento svůj subjektivní pocit vnímá jako jednu z hlavních překážek pro jeho zahájení. Podle více než 90 procent žen by jim pomohla nastartovat podnikání větší podpora rodiny, ale i dostatek financí a přesvědčení o tom, že po jejich produktu a službě bude poptávka. Vyplývá to z průzkumu Asociace malých a středních podniků mezi 425 respondentkami.
I navzdory tomu však počet žen v podnikání roste rychleji než u mužů. Podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu totiž koncem března meziročně přibylo 680 podnikatelů a 10.662 podnikatelek. Mezi osobami samostatně výdělečně činnými je nyní 64 procent mužů a 36 procent žen.
Z průzkumu dále vyplývá, že na 91 procent žen považuje srozumitelné informace o podnikání za pomoc k jeho zahájení. Nejcennější informací je pak dovednost oslovení nových zákazníků. Tento způsob podpory řadí mezi nejdůležitější přibližně 49 procent respondentek. Informaci o způsobu založení firmy považují za cennější hlavně mladší ženy.
Stále více ženy oceňují pomoc kouče či mentora s reálnými podnikatelskými zkušenostmi.
Na 79 procent dotazovaných žen vnímá jako problém ve svém podnikání nedostatečnou státní podporu. Na 78 procent z nich pak stejně problematicky hodnotí i přebujelou administrativu spojenou s podnikáním.
Podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu za poslední rok zcela nečekaně stoupl počet nových podnikatelek vůči podnikatelům. Meziročně koncem března přibylo 680 mužů, zatímco žen 10.662. Mezi osobami samostatně výdělečně činnými je nyní 64 procent mužů a 36 procent žen.
"Ženy budou v příštích dekádách postupně přebírat kontrolu nad byznysem. Začíná se zcela zřetelně projevovat, že jejich přirozené vlastnosti jsou šité na míru požadavkům moderního obchodu. Jsou odolné, netrpí sebestředností a dokážou daleko lépe vyhodnocovat riziko. Je fakt, že na rozdíl od mužů mají tendenci dívat se někdy zbytečně dozadu a jsou emotivnější, ale emoce dnes v rozumné míře do podnikání patří," uvedl předseda asociace Karel Havlíček.
Ve světě se podle něj ženy začínají prosazovat na rozhodujících pozicích v nebývalé míře. V konzervativním Japonsku je to 13 procent, zatímco v Česku se hovoří jen o 11 procentech. "Pozorujeme, že jsou rozhodnější než v minulosti, nečekají a berou prapor do ruky ve snaze rozhodnout nezávisle o své budoucnosti," dodal. Asociace se proto rozhodla vytvořit čtvrtý pilíř aktivit a k řemeslníkům, rodinným firmám, začínajícím podnikatelům přiřadit i podnikatelky.
"Téměř třetinu všech živnostníků a drobných podnikatelů tvoří ženy, jejich počet přitom stále roste. Z našich zkušeností vyplývá, že ženy podnikatelky jsou proti svým mužským protějškům v podnikání odpovědnější, realističtější i pracovitější, zároveň mají lepší platební morálku," doplnila manažerka firemního bankovnictví Raiffeisenbank Viktória Kapušanská.