"Volič je h...o" a další neuvěřitelné perly ze spisu Gorila

Ekonomika
14. 1. 2012 07:15
Spis Gorila hýbe podnikatelskými i politickými kruhy na Slovensku.
Spis Gorila hýbe podnikatelskými i politickými kruhy na Slovensku.

Slovenskou politickou scénou hýbe kauza Gorila. Jde o spis, který popisuje vztahy a jednání politických a podnikatelských špiček Slovenska za druhé vlády Mikuláše Dzurindy v letech 2002 až 2006. Jde o údajný přepis odposlechů z jednoho bratislavského bytu, kde se měli setkávat slovenští politici a vysocí státní úředníci se zástupci finanční skupiny Penta. On-line deník TÝDEN.CZ vybral ze spisů nejzajímavější perličky.

V bratislavském bytě se měl scházet spolumajitel Penty, jedné z nejsilnějších finančních skupin v regionu, Jaroslav Haščák s ministrem hospodářství Jirko Malchárkem, šéfkou Fondu národního majetku Annou Bubeníkovou, ale i s příštím premiérem Robertem Ficem a dalšími.

V přepisu rozhovoru Jaroslava Haščáka, mozku investiční skupiny Penta, s tehdejším ministrem hospodářství Jirko Malchárkem při diskuzi o projektu nové politické strany měl Haščák údajně prohlásit, že demokracie je na h...o systém. A pokračoval: "Volič o ničem nic neví, volič je h...o. Volič vnímá jen absolutní povrch." V nové straně měli být lidé napojení na Pentu. Při diskuzi o personálním obsazení mělo údajně zaznít: "Nikdo se nesmí dozvědět, že Penta vlastní celou stranu."

V další části materiálu se Jaroslav Haščák baví s Annou Bubeníkovou, toho času členkou výkonného výboru Fondu národního majetku Slovenské republiky, která podle spisu měla být jeho milenkou. Bubeníková se Haščáka ptá, zda materiál o firmě Slovalco, který na jednání vlády donesl Malchárek, napsala Penta. Haščák kontruje, že neví, ale ujistí se u svého parťáka Joža (partneři z Penty - buď Josef Špirko, nebo Josef Oravkin).

Bubeníková si stěžuje, že při komunikaci s ním vše musí vysvětlovat po lopatě. Haščák jí vysvětluje, že Jožo je z nich nejinteligentnější (uvádí IQ testy, matematiku a jazyky), jen mu chybí smysl pro situaci. Nato Bubeníková podle spisu kontruje, že když mu volala, tak do telefonu vykecal všechna jména.

Jak na zapečetěné obálky

V další pasáži ohledně nabídky za polikliniku Tehelná a následného výběrového řízení pak Haščák uklidňuje Bubeníkovou, která se bojí výši konkurenčních nabídek Slovnaftu a J&T, že je připravena možnost machinace s nabídkami. Haščák chce údajně obálky otevřít, porovnat nabídky a dát nejvyšší. Bubeníkové pak podle spisu vysvětluje způsob získávání informací ze zalepené a zapečetěné obálky pomocí mikrokamery. "Nafoukneš zalepenou obálku a pak procházíš (text) po řádcích."

Mozek investiční skupiny Penta Jaroslav Haščák.V další části se Malchárek ptá Haščáka, zda dostane něco za privatizaci letiště, ten neví a opět se musí zeptat Joža, který měl letiště na starosti (podle spisu měl mít na to Jožo v Pentě speciální rozpočet). Penta měla údajně podle spisu uplatit pět členů privatizační komise, tehdejší ministr dopravy Prokopovič měl údajně dostat dvacet milionů slovenských korun.

Případ se již jednou vyšetřoval, ale byl uklizen "pod koberec". Tentokrát se však po internetu spis rozšířil a nebylo jej možné před veřejností utajit. O míře jeho pravdivosti se vedou bouřlivé diskuse. Některé pasáže jsou s vysokou pravděpodobností autentické, u dalších panují pochybnosti, zda je někdo neupravil či nedopsal.

"Vzhledem k tomu, že situaci dost důvěrně znám, protože už od roku 2001 jsem byl prvním viceprezidentem sboru a dostal jsem různé informace, tak je možné konstatovat, že se věci mohly udát, jak jsou tam popisovány," řekl v rozhovoru pro Sme slovenský policejní prezident Jaroslav Spišiak.

Tomu, aby se pravost dokumentu ověřila, brání především to, že neexistuje archivní zvukový záznam odposlechu. S policií má na vyšetřování spolupracovat tajná služba, ale právě její vedení v minulosti odmítlo zbavit mlčenlivosti klíčové příslušníky tajné služby, což vedlo k zastavení vyšetřování. Spis, pakliže je skutečně pravdivý, ukazuje na bezprecedentní korupční styl aktérů. Ti v něm rozhodují o personálním složení postů, zakázkách, úplatcích a "odměnách".

Celý přepis údajných odposlechů si můžete přečíst ZDE.

Další čtení

Česko už dluží celkem 3,41 bilionu. Státní dluh letos vzrostl zatím o 45 miliard

Ekonomika
17. 4. 2025

ECB snížila úrokové sazby o čtvrt bodu, depozitní sazbu na 2,25 procenta

Ekonomika
17. 4. 2025

Nejčastější pasti v daňovém přiznání: slevy na děti nebo úroky z hypotéky

Ekonomika
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ