Volně obchodované akcie jsou past na pitomce

Ekonomika
29. 6. 2013 10:30
Investování do akcií není pro každého.
Investování do akcií není pro každého.

Chceme se chovat jako hlupáci? Rozhodně ne. Jako hlupák se přitom chová každý, kdo investuje do veřejně obchodovaných akcií.

Kdo se chová jako hlupák?

1. Ten, kdo dává peníze někam, kde neví, co se s nimi děje.
2. Ten, kdo radí ostatním dávat peníze někam, kde neví, co se s nimi děje.
3. Ten, kdo si od ostatních nechá radit v tom, kam má dávat peníze, aniž by věděl, co se tam s nimi děje.

Investice do veřejně obchodovaných akcií splňuje tyto podmínky. Proč?

Co jsou veřejně obchodovatelné akcie?

Jsou to akcie, které můžete pořídit na akciových burzách. Jsou to akcie velkých firem, z nichž drtivá většina existuje desítky let. Většina z těchto firem nemá žádného silného koncového vlastníka. Žádnou kompaktní podnikatelskou skupinu, která by byla ovládána malým množstvím lidí spravujících své vlastní peníze (typu Penta nebo PPF a podobně).

Drtivá většina veřejně obchodovatelných společností je v rukou velkého množství fondů. Fondy spravují cizí peníze, a tak jsou výrazně méně motivované vykonávat a tvrdě prosazovat vlastnická práva svých podílníků. Manažeři veřejně obchodovaných firem toho využívají pro své vlastní zájmy. Jak se to projevuje? Upuštěním od dlouhodobé koncepce podnikání na úkor krátkodobých hospodářských výsledků, které se projevují ve vysokých manažerských bonusech. V tom lepším případě.

Ovšem stále častěji dochází k absolutně nekontrolovatelnému tunelování veřejně obchodovaných společností managementem, který množství drobných zakázek zadává firmám, které jsou s ním propojené. Tyto firmy jsou odměňovány nestandardně vysokými cenami za poskytované služby, které jsou mimo tržní realitu.

Zjednodušeně by se dalo říci, že veřejně obchodované společnosti fungují ve velice podobném režimu jako veřejný sektor. Nalezneme zde mnoho společných znaků při řízení (například Niskanennův model), ovšem s tím rozdílem, že veřejně obchodovanou společnost, na rozdíl od státního aparátu, řídí omezené množství lidí, jejichž volbu lze sotva nazvat demokratickou.

Pokračování článku, který vznikl ve spolupráci s Investičním webem, si přečtěte ZDE

Autor: - red -Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ