Ani s očekávaným a oddalovaným brexit pravděpodobně Velká Británie nepřijde o nálepku nejoblíbenější země, kam se Češi jezdí učit angličtinu. Bude to spíše naopak. V posledních letech přibývá pracujících lidí na vyšších pozicích, kteří si chtějí právě z profesních důvodů zlepšit jazyk, případně je na jazykové pobyty vysílají sami zaměstnavatelé. A tak se do Británie bude jezdit, ať už bude součástí Evropské unie, nebo ne.
Podle statistik společnosti Student Agency do Velké Británie míří víc než dvě třetiny jejích zákazníků. Pak následuje Malta. "Ani v případě, že vystoupí Velká Británie z Evropské unie, neočekáváme, že by zájem ze strany zákazníků opadl. Cestování by nemělo být o nic složitější. Očekává se, že po konci přechodného období, kdy budou pravidla platit beze změny, vznikne imigrační registrační systém podobný tomu, jaký teď známe například z Kanady nebo USA," upozorňuje na možné budoucí povinnosti obchodní ředitel oddělení jazykových a pracovních pobytů Peter Janičina. V současnosti by na žádné komplikace lidé při krátkodobém pobytu narazit neměli, při dlouhodobém, jako jsou například au pair pobyty, agentura doporučuje vzít s sebou cestovní pas.
Jazyk chtějí zaměstnavatelé
Zbylá asi pětina zákazníků vyráží na jazykové pobyty zaměřené na španělštinu, francouzštinu, němčinu či jiné méně obvyklé jazyky jako je ruština či čínština. "Tyto jazyky jsou v posledních letech velmi poptávané ze strany zaměstnavatelů, a i my sledujeme nárůst zájmu o jejich výuku. Snažíme se proto přizpůsobovat naši nabídku aktuální poptávce," popisuje Peter Janičina.
Rusky i anglicky se mohou zákazníci naučit třeba v Petrohradě, španělštinu se klienti Student Agency učí například i v jižní Americe, kde si pobyt ozvláštní třeba návštěvou amazonských pralesů. "Jazykový pobyt je kromě učení tak trochu i dovolená. Klient si zvolí, jak intenzivně a kdy chce být ve škole, zbytek dne mlže trávit poznáváním místní kultury nebo relaxací.
Nejčastějším důvodem, proč lidé ve středním věku na jazykové pobyty jezdí, je práce. Do skupiny zákazníků Student Agency mezi 18 a 45 lety spadá více než polovina zákazníků. "V posledních letech přibývá pracujících lidí na vyšších pozicích, kteří si chtějí právě z pracovních důvodů zlepšit jazyk, případně je na jazykové pobyty vysílají sami zaměstnavatelé," vysvětluje obchodní ředitel oddělení jazykových a pracovních pobytů Peter Janičina. 10 % zákazníků Student Agency jsou lidé starší 45 let.
Rodiče posílají na pobyty i samotné děti
Asi třetina zákazníků mířících na jazykové pobyty jsou děti do 17 let. Na jazykové pobyty jezdí i rodiče se svými dětmi, kdy mají oddělenou výuku a volný čas pak mohou trávit poznáváním země společně nebo se svými vrstevníky z jazykové školy. "Doporučujeme zájemcům o pobyt, aby jak pro sebe, tak pro své ratolesti vybírali místo už teď na jaře. V letních termínech je totiž o jazykové vzdělávání enormní zájem," doplňuje Janičina.